NEW YORK CITY

ZÁPISNÍK Z CEST

Během října 2016 se mi tak trochu splnil sen. Proč tak TROCHU? To se dozvíte v článku. 🙂 Na závěr mám pro vás zase  krátké zúčtování v USD i českých korunách. 

Cestování po východním pobřeží US rozhodně nesměl chybět chybět právě New York.

Už dopředu jsme věděli, že v New York City chceme zůstat alespoň tři dny, abychom stihli co nejvíc, a tak jsem pro vás připravila samostatný článek, protože jsme toho dali dost.

Říjnové počasí je na NY jedno z těch lepších, než tu přežívat úmorné vedro a rozpálené chodníky nebo naopak tuhou zimu. Celé tři dny ukazoval teploměr kolem 15-18 stupňů, což nám vyhovovalo. 

Chtěli jsme zase ušetřit na ubytování, i když no, ušetřit, prostě jsme nechtěli rozhazovat za luxusní hotely. Nejdřív jsme se snažili najít cokoliv blízko Manhattanu na AirBnb, ale bohužel nic za normální peníz se sehnat nedalo, zase jsme všechno řešili na poslední chvíli, a tak jsme dali na internetové recenze, kde píšou, že nejvhodnější místo, kde bydlet, je Jersey City (stát New Jersey, ne New York), protože na Manhattan přes Lincoln Tunnel je to fakt totálně blízko (asi 30 minut ve špičce a pár minut při …no vlastně vůbec, protože špička je pořád. 😀 ) a jezdí tady neustále dokolečka autobusy, a tak jsme hledali. Koupili jsme nakonec 2 noci v hotelu Super8 (síť motelů a hotelů), který můžete vidět zaznačený v mapě níže. Hotel sice hrůza, jako dalo se tam vyspat, to zas jo a účel to splnilo. Snídaně v amerických běžných hotelech jako nečekejte, není to jako u nás, že máte obvykle v ceně ubytování snídani, na které si hodujete, hraje Mozart, dáte si šunčičku, vajíčka, dobrý kafíčko, no…..ehm…. tady jí sice máte, ale dostanete hnusnou překapávanou kávu nebo naředěnej juice a oschlej toustovej chleba s ještě hnusnějšim džemem. A TOPOVKOU jsou ty jejich waflovače na KAŽDÝ JEDINÝ snídani, fuj. Chutná to snad někomu krom Američanů? Dám vám sem fotku, ale škoda, že z ní nepoznáte, jak je to odporné. Jendou jsem to zkusila. Jednou. Pardon, kdo by to chtěl žrát (sorry jako) tři tejdny v kuse, když cestuje. Oni. 😀 Jo, oni jo. Buřti (nic proti tlustým lidem)……, nevadí, měli jsme to jen na přespání a jak v mapce můžete vidět, hotel byl fakt hodně blízko, navíc přímo před hotelem každých pár minut stavěl autobus, který nás vzal za 3 USD přímo doprostřed Manhattanu, řidič vyl VŽDYCKY Mexikánec (nic proti nim) a cestou řvalo do uší Bailando od Enriqua. No sen. Takže pokud nepotřebujete luxus – > doporučuji.

Bus Jersey City
NYC BUSES

A protože bychom asi všichni odpadli nervama, kdybychom měli řídit po NY, auto jsme pro jistotu už vrátili přímo v NY a všude chodili pěšky, metrem a busem, já bych se asi nervově zhroutila řídit…Všude jinde po státech jste bez auta jako slepej bez hole, ale v centrech velkých měst teda ne. Co mě strašně mile překvapilo byla organizovanost busů z autobusové stanice Port Authority Bus Terminal na Manhattanu – Ta masa lidí každý den, každou hodinu, minutu, a všechno funguje, všichni spořádaně ve frontách, spořádaně nastoupí, vystoupí, odjedou, jede další, a prostě, pořádek a organizovanost, to se musí nechat! Cestu newyorským metrem lze zvolit několika způsoby s tzv. Metro Card, kterou lze zakoupit v každé stanici v prodejních automatech. Karta stojí 1 USD a obyčejná jízdenka pak méně jak 3 USD. Za 3 USD se pak můžete vozit  po linkách kam potřebujete, jízdenka přestane platit v momentu výstupu z metra. Kartičkou projedete u vchodu do metra ve speciálním turniketu a tím se jízdenka validuje, eliminuje se tak počet černých pasažérů 🙂

Tak dobrý, vyrazili jsme celkem brzy ráno po krátkém nočním odpočinku na 1. den DO ULIC NEW YORKU, SUPEEER. Trochu už docházely síly nebo ono se to nezdá, ale tři tejdny v jednom zpocenym autě a věčně na cestě je docela náročný, já DÍKYBOHU nemusela řídit. Ale stejně nám to za to stálo. 🙂

Ellis Island

První zastávkou byl Ellis Island, kam jsme přijeli taxíkem (docela levnej, zase Mexican maaan :D) ze strany New Jersey (Liberty State Park). Na tomto ostrůvku se dříve nacházela původně vstupní brána všech imigrantů – jediná federální imigrační stanice, která byla v provozu v letech 1892 až 1954 a prošlo jí více než 12 milionů přistěhovalců! Dnes může více než 100 milionů Američanů vystopovat svůj původ k imigrantům, kteří prošli Ellis Islandem. Při svém druhém příjezdu do USA tady byl např. spisovatel Jiří Voskovec zadržován 11 měsíců. Odvezla nás sem loďka plná “uprchlíků”. Né, dělám si srandu, ale návštěvnost je tak vysoká, že to z dálky fakt vypadá jak loď ze Sýrie. Posuďte sami 🙂

Statue cruise, like refugees.jpg
Trajekt směr Ellis Island

Nic méně ostrov je mezizástavkou mezi Manhattanem a Liberty Islandem, kde se nachází Statue of Liberty (Socha svobody). Momentálně budova stanice slouží jako Národní muzeum imigrace Ellis Island a musím říct, že to byl dost zajímavý zážitek a zkušenost. Sice jsme se dlouho nezdrželi, protože nám za chvíli vyplouvala uprchlická loď dál, ale určitě se vyplatí tady vystoupit a porozhlédnout! Vstupenky na trajekt jsou v ceně vstupenky (kecam, trajekt je vlastně zdarma) na Sochu svobody, takže nemusíte kupovat žádné další. Zakoupit si je můžete ZDE nebo ZDE. Doporučuji minimálně tři měsíce předem. Pokud chcete jít pak až úplně nahoru (Crown Ticket – nejvyšší místo přístupné turistům), tak alespoň půl roku. My jsme stihli pouze Monument Access tickets.

Socha svobody - tickets.jpg

Vstupenky jsme si pak vyzvedli (je totiž nezbytností mít vstupenky v papírové podobě) u „pre-paid ticket box office“, které jsou v přístavišti trajektů. Doporučuje se dorazit k pokladně minimálně 20 minut před plavbou. My jsme měli dostatečnou rezervu a před vstupem na trajekt i přímo “do” sochy prošli podobnou kontrolou jako na letišti! Takže nože s sebou neberte 😀 . Nedovolí vám na prohlídku sochy ani žádnou tekutinu, takže bohužel žádné pití. Věděli jste např., že socha drží v ruce knihu s datem 4. července 1776? Opět jsme docela vychytali vytíženost a nebyly takové fronty jako v létě, takže za mě super!

Cruises.PNG

Statue of Liberty .jpg

Trajekt nás pak odvezl na pobřeží dolního Manhattanu, kde jsme se konečně vydali do rušného centra a tady pak procházeli většinu pěšky a větší vzdálenosti metrem, které jako jedno z mála funguje nonstop 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce :).

Mapky Manhattanu jsou ke stažení ZDE.

Ulice byly pro mě ze začátku trošičku šok, že jo, Sušičanka v New Yorku  :D, ale celý systém se dá fakt jednoduše (po Americku) pochopit (ehm). Všechny ulice jsou na sebe kolmé a tvoří tak síť. Naše 1. zástavka po Manhattanu byla všem známá Wall Street aneb proder se totálním rojem turistů se selfie stickama. 🙂 Možností je  např. zakoupit si historickou prohlídku, která zahrnuje návštěvu muzea a diskusi různých finančních odborníků, kteří byli schopni najít způsoby kolem finančních zákonů a nebo mezery v nich. Je tu také hodně umělců předvádějící různá improvizovaná představení. My jsme to jenom tak symbolicky prošli. 

One World Trade Center 2.JPG

Celkově jsme chtěli vidět hlavně budovy a slavná místa … pojmout to spíš procházkou, a tak jsme, na můj vkus, ani moc neutratili. Během procházky nás neustále zastavovali drzí černoši s nabídkami různých plaveb, guide tours a tak podobně. Tady se prej musí nasadit lokty a ksicht Newyorčana, což nám ze začátku moc nešlo, ale po chvíli jsme je odpálkovali raz dva. Roztomilí se mi zdáli maskoti snad všech amerických pohádek, co znáte. Méně roztomilé se mi pak zdálo, když jsem se s nima vyfotila a chtěli po mně prachy. 😀 Obecně platí, že jako turista platíte fakt za všechno. (Wifina v Mekáči a Starbucksu to vždy jistila).

Původně jsme se chystali vidět celý New York jako na dlani z Empire State Building, ale protože jsme to hecli a na Empire byl přece “každý”, řekli jsme si, že budem výjimka a otočili jsme to naaaaaa ->

One World Trade Center

…nebo také Freedom Tower

Symbolické místo, to fakt. Budova, která mě zaujala v NY nejvíc.

Na začátek jsme věnovali chvilku památníku padlých dvojčat nebo-li National September 11 Memorial & Museum, který byl postavený v těsné blízkosti OWTC pár let po teroristickém útoku z 11. září 2001, přímo na memorialu jsou vyryté oběti tohoto útoku…..Napadala mě při tom pohledu spousta myšlenek, ale to rozvádět nebudu…Památník je postavený přímo z půdorysu dvou mrakodrapů a vybudované je to fakt moc hezky. Takovej divnej pocit…..

Twins memorial 2
National September 11 Memorial
Twins memorial .JPG
National September 11 Memorial

A teď už One World Trade Center – OWTC – Nejvyšší budova (1776 stop  – letopočet vyhlášení nezávislosti USA na VB) = 541 metrů) na západní polokouli a zároveň nejdražší na světě (díky mnoha bezpečnostním opatřením před teroristickými útoky). Vstup nás vyšel 1 osobu na 50 USD (1 500 Kč), což považuju za fakt dost velkou pálku, ale prostě jsme museli, když jsme to viděli! Vystáli jsme si frontu asi půl hodiny a pak nás výtah vyvezl do 102. NP (do výšky 386m) a ohromení přišlo hned u výstupu z toho výtahu! Až mě z toho nadšení praskla žilka v oku. 🙂 Au, to bolelo. Určitě si pusťte video z výtahu níže! Jedete jak kdyby venkem a NY úplně jako na dlani. Vystoupili jsme teda už VYŘÍZENÝ v tom 102. patře, kde nám pustili krátké interaktivní video věnující se výstavbě mrakodprapu. Pak už jsme vstoupili do vyhlídkového patra, které bylo poprvé otevřeno veřejnosti teprve 28.5.2015. Výstavba toho úžasu trvala celých 8 let a budova jako taková se otevřela 3.1.2014, kde už v tu dobu pracovalo několik zaměstnanců firmy Condé Nast, která je také hlavním podnájemcem. Momentálně prý pronájmy pokrývají cca. 70% užitné plochy k nájmu, takže si stále můžete otevřít restauraci nebo zabrat židli v kanclu 😀 . Výhled je bez komentáře, prostě fantazie 🙂

Kousek od budovy se nachází i stejnojmenná stanice metra, jde o OBROVSKOU halu natřenou konstrukcí na bílo – ze skla a oceli. Stavba připomíná roztažená křídla vzlétajícího ptáka 🙂 ❤

Naší procházkou jsme minuli také slavnou Little Italy, China Town – strašně NElákavé jídlo tam prodávali, proslulý Iron Building –  jen kvůli fotce, co si budem :), prošli se přelidněným Brooklyn Bridge a koupili New Yorské cetka suvenýry, minuli Empire a Rockefeller Center, kde zrovna chystali to známé zimní kluziště.

Brooklyn Bridge 2
Brooklyn Bridge
Brooklyn Bridge
Brooklyn Bridge

Jako správní New Yorčani jsme mezi záplavami žlutých taxíků nesměli minout “nákupy” na FIFTH AVENUE. Nachází se tady milion dvě stě tisíc obchodů s ještě miliónovějšími cenami, no tak třeba příště si něco koupim. 😀 Cenově se ale prý údajně víc vyplatí nakupovat spíše zde, než v Praze na Václaváku, no tak já teda nevim. 😀 Mně na to prachy nezbyly…

Dostala jsem taky šílenou chuť na Čínu (to mám dost často), mohla bych to jíst každý den, a tak jsme zakotvili v jedné čínské restauraci, kde stálo polední menu pro jednoho asi 12 USD (levné na NY poměry), a já jsem si, jak jinak, dala Sweet Sour Chicken (takový to gumový “KUŘE” v sladký červený omáčce). Prasárna, já vim, ale mi to chutná.

Třetí, poslední den, jsme to vzali až k Central Park a vžili se do role Kevina ztraceného v NY, obdivovali hotel Plaza a místa, kde si Kevin nažíval s holubovou paní a tím zjevem (poslíčkem) z hotelu. Večer jsme to vzali na noční Times Square, aneb k jedné velké svítící reklamě.

TimesSquare.jpg

Jako nic k vidění, jen ta atmosféra se musí vstřebat. Jako pozitivní považuji nespočet restaurací s přijatelnými cenami. V Mekáčí číze za 1 USD, no neber to, když máš hlad a nic jinýho neni. 😀  Jinak žádná hitparáda….

A jak bych zhodnotila celkový dojem z NY? Jako pardon, ale žít v centru dění Manhattanu bych nemohla ani minutu, ty davy lidí a smrad z odpadkových pytlů (tlející v tom teplu) v ulicích by mě jakože fakt zabili. ALE JE TŘEBA TO VIDĚT 🙂 Stejně se mi nejvíc líbilo v oblacích na One Worl Trade Center. Dalo by se to asi stihnout daleko víc, když já mám z NY takové smíšené pocity. Washington D.C. byl mnohem, mnohem krásnější!

Sečteno podtrženo

3 denní výlet v New York City

Přibližná cena pro celkem 4 osoby: 724 USD = 18 100Kč

Přibližná cena pro 1 osobu: 180 USD   = 4 525 Kč

Výstřižek.PNG

Ceny v obchodech jsou uvedené bez daně z obratu (sales tax), která se v NY pohybuje okolo 8 % (v každém státě se liší) a daň je pochopitelně k celkové ceně připočtena až u pokladny. Auto už jsme teda neměli. Za jídlo jsme neutráceli a přímo nad hotelem jsme měli supermarket, takže jsme nakupovali tam (ale paštiky nemaj :D). Já jsem si ještě navíc odvezla přímo z Brooklyn Bridge hned několik obrázků a suvenýrů. Oblečení jsem si žádné nekoupila nebo to už jsem měla nakoupené Z Delaware bez daně 🙂 V ceně není započtená letenka a další nákupy nebo jiné nevypsané položky. S tím utrácením fakt záleží jen na vás. 
Na Brooklyn a jiná zákoutí nám už bohužel (bohudík) nezbýval čas, a tak jsme unavení na smrt nasedli na letadlo na letišti JFK směr Praha.

Super tip: Pokud chcete poslat pohled odkudkoliv na světě, poštu vůbec nedoporučuji, ale osvědčila se mi aplikace Touchnoute, kde si nabijete kredit (čím víc kreditů, tím je to výhodnější) a zašlete online jakoukoliv !!FOTKU!! s textem na danou adresu, výjde to mnohem levněji, než kupovat pohled, známku a ještě vám to ušetří spoustu času s hledáním pošty. Pohled pak do týdne přijde do Čech nebo kamkoliv jinam, podle mě dokonalý! 🙂

Mějte se krásně a cestování zdar! 🙂

Manhattan.jpg

cropped-podpisovc3a9-logo1.jpg