NEW YORK CITY

The English version is below this post. 🙂

ZÁPISNÍK Z CEST

Během října 2016 se mi tak trochu splnil sen. Proč tak TROCHU? To se dozvíte v článku. 🙂 Na závěr mám pro vás zase  krátké zúčtování v USD i českých korunách. 

Cestování po východním pobřeží US rozhodně nesměl chybět chybět právě New York.

Už dopředu jsme věděli, že v New York City chceme zůstat alespoň tři dny, abychom stihli co nejvíc, a tak jsem pro vás připravila samostatný článek, protože jsme toho dali dost.

Říjnové počasí je na NY jedno z těch lepších, než tu přežívat úmorné vedro a rozpálené chodníky nebo naopak tuhou zimu. Celé tři dny ukazoval teploměr kolem 15-18 stupňů, což nám vyhovovalo. 

Chtěli jsme zase ušetřit na ubytování, i když no, ušetřit, prostě jsme nechtěli rozhazovat za luxusní hotely. Nejdřív jsme se snažili najít cokoliv blízko Manhattanu na AirBnb, ale bohužel nic za normální peníz se sehnat nedalo, zase jsme všechno řešili na poslední chvíli, a tak jsme dali na internetové recenze, kde píšou, že nejvhodnější místo, kde bydlet, je Jersey City (stát New Jersey, ne New York), protože na Manhattan přes Lincoln Tunnel je to fakt totálně blízko (asi 30 minut ve špičce a pár minut při …no vlastně vůbec, protože špička je pořád. 😀 ) a jezdí tady neustále dokolečka autobusy, a tak jsme hledali. Koupili jsme nakonec 2 noci v hotelu Super8 (síť motelů a hotelů), který můžete vidět zaznačený v mapě níže. Hotel sice hrůza, jako dalo se tam vyspat, to zas jo a účel to splnilo. Snídaně v amerických běžných hotelech jako nečekejte, není to jako u nás, že máte obvykle v ceně ubytování snídani, na které si hodujete, hraje Mozart, dáte si šunčičku, vajíčka, dobrý kafíčko, no…..ehm…. tady jí sice máte, ale dostanete hnusnou překapávanou kávu nebo naředěnej juice a oschlej toustovej chleba s ještě hnusnějšim džemem. A TOPOVKOU jsou ty jejich waflovače na KAŽDÝ JEDINÝ snídani, fuj. Chutná to snad někomu krom Američanů? Dám vám sem fotku, ale škoda, že z ní nepoznáte, jak je to odporné. Jendou jsem to zkusila. Jednou. Pardon, kdo by to chtěl žrát (sorry jako) tři tejdny v kuse, když cestuje. Oni. 😀 Jo, oni jo. Buřti (nic proti tlustým lidem)……, nevadí, měli jsme to jen na přespání a jak v mapce můžete vidět, hotel byl fakt hodně blízko, navíc přímo před hotelem každých pár minut stavěl autobus, který nás vzal za 3 USD přímo doprostřed Manhattanu, řidič vyl VŽDYCKY Mexikánec (nic proti nim) a cestou řvalo do uší Bailando od Enriqua. No sen. Takže pokud nepotřebujete luxus – > doporučuji.

Bus Jersey City
NYC BUSES

A protože bychom asi všichni odpadli nervama, kdybychom měli řídit po NY, auto jsme pro jistotu už vrátili přímo v NY a všude chodili pěšky, metrem a busem, já bych se asi nervově zhroutila řídit…Všude jinde po státech jste bez auta jako slepej bez hole, ale v centrech velkých měst teda ne. Co mě strašně mile překvapilo byla organizovanost busů z autobusové stanice Port Authority Bus Terminal na Manhattanu – Ta masa lidí každý den, každou hodinu, minutu, a všechno funguje, všichni spořádaně ve frontách, spořádaně nastoupí, vystoupí, odjedou, jede další, a prostě, pořádek a organizovanost, to se musí nechat! Cestu newyorským metrem lze zvolit několika způsoby s tzv. Metro Card, kterou lze zakoupit v každé stanici v prodejních automatech. Karta stojí 1 USD a obyčejná jízdenka pak méně jak 3 USD. Za 3 USD se pak můžete vozit  po linkách kam potřebujete, jízdenka přestane platit v momentu výstupu z metra. Kartičkou projedete u vchodu do metra ve speciálním turniketu a tím se jízdenka validuje, eliminuje se tak počet černých pasažérů 🙂

Tak dobrý, vyrazili jsme celkem brzy ráno po krátkém nočním odpočinku na 1. den DO ULIC NEW YORKU, SUPEEER. Trochu už docházely síly nebo ono se to nezdá, ale tři tejdny v jednom zpocenym autě a věčně na cestě je docela náročný, já DÍKYBOHU nemusela řídit. Ale stejně nám to za to stálo. 🙂

Ellis Island

První zastávkou byl Ellis Island, kam jsme přijeli taxíkem (docela levnej, zase Mexican maaan :D) ze strany New Jersey (Liberty State Park). Na tomto ostrůvku se dříve nacházela původně vstupní brána všech imigrantů – jediná federální imigrační stanice, která byla v provozu v letech 1892 až 1954 a prošlo jí více než 12 milionů přistěhovalců! Dnes může více než 100 milionů Američanů vystopovat svůj původ k imigrantům, kteří prošli Ellis Islandem. Při svém druhém příjezdu do USA tady byl např. spisovatel Jiří Voskovec zadržován 11 měsíců. Odvezla nás sem loďka plná “uprchlíků”. Né, dělám si srandu, ale návštěvnost je tak vysoká, že to z dálky fakt vypadá jak loď ze Sýrie. Posuďte sami 🙂

Statue cruise, like refugees.jpg
Trajekt směr Ellis Island

Nic méně ostrov je mezizástavkou mezi Manhattanem a Liberty Islandem, kde se nachází Statue of Liberty (Socha svobody). Momentálně budova stanice slouží jako Národní muzeum imigrace Ellis Island a musím říct, že to byl dost zajímavý zážitek a zkušenost. Sice jsme se dlouho nezdrželi, protože nám za chvíli vyplouvala uprchlická loď dál, ale určitě se vyplatí tady vystoupit a porozhlédnout! Vstupenky na trajekt jsou v ceně vstupenky (kecam, trajekt je vlastně zdarma) na Sochu svobody, takže nemusíte kupovat žádné další. Zakoupit si je můžete ZDE nebo ZDE. Doporučuji minimálně tři měsíce předem. Pokud chcete jít pak až úplně nahoru (Crown Ticket – nejvyšší místo přístupné turistům), tak alespoň půl roku. My jsme stihli pouze Monument Access tickets.

Socha svobody - tickets.jpg

Vstupenky jsme si pak vyzvedli (je totiž nezbytností mít vstupenky v papírové podobě) u „pre-paid ticket box office“, které jsou v přístavišti trajektů. Doporučuje se dorazit k pokladně minimálně 20 minut před plavbou. My jsme měli dostatečnou rezervu a před vstupem na trajekt i přímo “do” sochy prošli podobnou kontrolou jako na letišti! Takže nože s sebou neberte 😀 . Nedovolí vám na prohlídku sochy ani žádnou tekutinu, takže bohužel žádné pití. Věděli jste např., že socha drží v ruce knihu s datem 4. července 1776? Opět jsme docela vychytali vytíženost a nebyly takové fronty jako v létě, takže za mě super!

Cruises.PNG

Statue of Liberty .jpg

Trajekt nás pak odvezl na pobřeží dolního Manhattanu, kde jsme se konečně vydali do rušného centra a tady pak procházeli většinu pěšky a větší vzdálenosti metrem, které jako jedno z mála funguje nonstop 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce :).

Mapky Manhattanu jsou ke stažení ZDE.

Ulice byly pro mě ze začátku trošičku šok, že jo, Sušičanka v New Yorku  :D, ale celý systém se dá fakt jednoduše (po Americku) pochopit (ehm). Všechny ulice jsou na sebe kolmé a tvoří tak síť. Naše 1. zástavka po Manhattanu byla všem známá Wall Street aneb proder se totálním rojem turistů se selfie stickama. 🙂 Možností je  např. zakoupit si historickou prohlídku, která zahrnuje návštěvu muzea a diskusi různých finančních odborníků, kteří byli schopni najít způsoby kolem finančních zákonů a nebo mezery v nich. Je tu také hodně umělců předvádějící různá improvizovaná představení. My jsme to jenom tak symbolicky prošli. 

One World Trade Center 2.JPG

Celkově jsme chtěli vidět hlavně budovy a slavná místa … pojmout to spíš procházkou, a tak jsme, na můj vkus, ani moc neutratili. Během procházky nás neustále zastavovali drzí černoši s nabídkami různých plaveb, guide tours a tak podobně. Tady se prej musí nasadit lokty a ksicht Newyorčana, což nám ze začátku moc nešlo, ale po chvíli jsme je odpálkovali raz dva. Roztomilí se mi zdáli maskoti snad všech amerických pohádek, co znáte. Méně roztomilé se mi pak zdálo, když jsem se s nima vyfotila a chtěli po mně prachy. 😀 Obecně platí, že jako turista platíte fakt za všechno. (Wifina v Mekáči a Starbucksu to vždy jistila).

Původně jsme se chystali vidět celý New York jako na dlani z Empire State Building, ale protože jsme to hecli a na Empire byl přece “každý”, řekli jsme si, že budem výjimka a otočili jsme to naaaaaa ->

One World Trade Center

…nebo také Freedom Tower

Symbolické místo, to fakt. Budova, která mě zaujala v NY nejvíc.

Na začátek jsme věnovali chvilku památníku padlých dvojčat nebo-li National September 11 Memorial & Museum, který byl postavený v těsné blízkosti OWTC pár let po teroristickém útoku z 11. září 2001, přímo na memorialu jsou vyryté oběti tohoto útoku…..Napadala mě při tom pohledu spousta myšlenek, ale to rozvádět nebudu…Památník je postavený přímo z půdorysu dvou mrakodrapů a vybudované je to fakt moc hezky. Takovej divnej pocit…..

Twins memorial 2
National September 11 Memorial
Twins memorial .JPG
National September 11 Memorial

A teď už One World Trade Center – OWTC – Nejvyšší budova (1776 stop  – letopočet vyhlášení nezávislosti USA na VB) = 541 metrů) na západní polokouli a zároveň nejdražší na světě (díky mnoha bezpečnostním opatřením před teroristickými útoky). Vstup nás vyšel 1 osobu na 50 USD (1 500 Kč), což považuju za fakt dost velkou pálku, ale prostě jsme museli, když jsme to viděli! Vystáli jsme si frontu asi půl hodiny a pak nás výtah vyvezl do 102. NP (do výšky 386m) a ohromení přišlo hned u výstupu z toho výtahu! Až mě z toho nadšení praskla žilka v oku. 🙂 Au, to bolelo. Určitě si pusťte video z výtahu níže! Jedete jak kdyby venkem a NY úplně jako na dlani. Vystoupili jsme teda už VYŘÍZENÝ v tom 102. patře, kde nám pustili krátké interaktivní video věnující se výstavbě mrakodprapu. Pak už jsme vstoupili do vyhlídkového patra, které bylo poprvé otevřeno veřejnosti teprve 28.5.2015. Výstavba toho úžasu trvala celých 8 let a budova jako taková se otevřela 3.1.2014, kde už v tu dobu pracovalo několik zaměstnanců firmy Condé Nast, která je také hlavním podnájemcem. Momentálně prý pronájmy pokrývají cca. 70% užitné plochy k nájmu, takže si stále můžete otevřít restauraci nebo zabrat židli v kanclu 😀 . Výhled je bez komentáře, prostě fantazie 🙂

Kousek od budovy se nachází i stejnojmenná stanice metra, jde o OBROVSKOU halu natřenou konstrukcí na bílo – ze skla a oceli. Stavba připomíná roztažená křídla vzlétajícího ptáka 🙂 ❤

Naší procházkou jsme minuli také slavnou Little Italy, China Town – strašně NElákavé jídlo tam prodávali, proslulý Iron Building –  jen kvůli fotce, co si budem :), prošli se přelidněným Brooklyn Bridge a koupili New Yorské cetka suvenýry, minuli Empire a Rockefeller Center, kde zrovna chystali to známé zimní kluziště.

Brooklyn Bridge 2
Brooklyn Bridge
Brooklyn Bridge
Brooklyn Bridge

Jako správní New Yorčani jsme mezi záplavami žlutých taxíků nesměli minout “nákupy” na FIFTH AVENUE. Nachází se tady milion dvě stě tisíc obchodů s ještě miliónovějšími cenami, no tak třeba příště si něco koupim. 😀 Cenově se ale prý údajně víc vyplatí nakupovat spíše zde, než v Praze na Václaváku, no tak já teda nevim. 😀 Mně na to prachy nezbyly…

Dostala jsem taky šílenou chuť na Čínu (to mám dost často), mohla bych to jíst každý den, a tak jsme zakotvili v jedné čínské restauraci, kde stálo polední menu pro jednoho asi 12 USD (levné na NY poměry), a já jsem si, jak jinak, dala Sweet Sour Chicken (takový to gumový “KUŘE” v sladký červený omáčce). Prasárna, já vim, ale mi to chutná.

Třetí, poslední den, jsme to vzali až k Central Park a vžili se do role Kevina ztraceného v NY, obdivovali hotel Plaza a místa, kde si Kevin nažíval s holubovou paní a tím zjevem (poslíčkem) z hotelu. Večer jsme to vzali na noční Times Square, aneb k jedné velké svítící reklamě.

TimesSquare.jpg

Jako nic k vidění, jen ta atmosféra se musí vstřebat. Jako pozitivní považuji nespočet restaurací s přijatelnými cenami. V Mekáčí číze za 1 USD, no neber to, když máš hlad a nic jinýho neni. 😀  Jinak žádná hitparáda….

A jak bych zhodnotila celkový dojem z NY? Jako pardon, ale žít v centru dění Manhattanu bych nemohla ani minutu, ty davy lidí a smrad z odpadkových pytlů (tlející v tom teplu) v ulicích by mě jakože fakt zabili. ALE JE TŘEBA TO VIDĚT 🙂 Stejně se mi nejvíc líbilo v oblacích na One Worl Trade Center. Dalo by se to asi stihnout daleko víc, když já mám z NY takové smíšené pocity. Washington D.C. byl mnohem, mnohem krásnější!

Sečteno podtrženo

3 denní výlet v New York City

Přibližná cena pro celkem 4 osoby: 724 USD = 18 100Kč

Přibližná cena pro 1 osobu: 180 USD   = 4 525 Kč

Výstřižek.PNG

Ceny v obchodech jsou uvedené bez daně z obratu (sales tax), která se v NY pohybuje okolo 8 % (v každém státě se liší) a daň je pochopitelně k celkové ceně připočtena až u pokladny. Auto už jsme teda neměli. Za jídlo jsme neutráceli a přímo nad hotelem jsme měli supermarket, takže jsme nakupovali tam (ale paštiky nemaj :D). Já jsem si ještě navíc odvezla přímo z Brooklyn Bridge hned několik obrázků a suvenýrů. Oblečení jsem si žádné nekoupila nebo to už jsem měla nakoupené Z Delaware bez daně 🙂 V ceně není započtená letenka a další nákupy nebo jiné nevypsané položky. S tím utrácením fakt záleží jen na vás. 
Na Brooklyn a jiná zákoutí nám už bohužel (bohudík) nezbýval čas, a tak jsme unavení na smrt nasedli na letadlo na letišti JFK směr Praha.

Super tip: Pokud chcete poslat pohled odkudkoliv na světě, poštu vůbec nedoporučuji, ale osvědčila se mi aplikace Touchnoute, kde si nabijete kredit (čím víc kreditů, tím je to výhodnější) a zašlete online jakoukoliv !!FOTKU!! s textem na danou adresu, výjde to mnohem levněji, než kupovat pohled, známku a ještě vám to ušetří spoustu času s hledáním pošty. Pohled pak do týdne přijde do Čech nebo kamkoliv jinam, podle mě dokonalý! 🙂

Mějte se krásně a cestování zdar! 🙂

Manhattan.jpg

cropped-podpisovc3a9-logo1.jpg

ENGLISH VERSION

#NewYorkCity

My dreams came a bit true in October 2016, I spent all summer on Work and Travel program and after 3 month of hard work we started traveling around the East Coast, so I have to write about New York, which I really wanted to visit. You can find the pictures in Czech version!

We already knew that we wanted to stay in New York City for at least three days and we wanted to see a lot!

In my opinion, October weather is very good for sightseeing in NY, better than hot summer or hard winter weather. The weather was like  59 °F – 64°F which was very good.

We didn´t want to spend a lot of money for housing, well, not to save money, We just didn´t want to spend a lot for luxury hotels. We tried to find anything close to Manhattan at AirBnb first, but unfortunately we couldn´t get anything for „normal“ price, We did everything like last minute, so We read reviews on internet where they say that the best place for stay is Jersey City (New Jersey) because It is very close to down Manhattan via Lincoln Tunnel (about 30 minutes by bus or taxi). We finally bought 2 nights at the Super8 Hotel (chain of motels and hotels) that you can see on the map in czech version. The hotel was terrible, but we wanted just something for sleeping, that was the purpose. Don´t expect breakfast like in European hotels and luxury hotels. You usually get just some terrible brewed coffee, diluted juice and toasty bread with very bad jam. And what is the „best“? For sure American waffle makers on every each breakfast!!!… okay. Does it taste somebody else or just Americans? You can see a picture of waffle maker higher here, but it´s a pity that you don´t know how it tastes 🙂 Bleh. Sorry, but who would want to eat it three weeks every morning durinq traveling. Me not. Just Americans I think 🙂 As you can see in the map, the hotel was really close to Manhattan, the bus stopped by in front of the hotel every few minutes and was around 3 USD and in NY stopped right in the middle of Manhattan, the driver was always Mexican maaaaaan (nothing against them) and we were listening during  Bailando from Enrique in the bus 🙂 What a dream 😀 ! So if you do not need luxury -> I can recommend this place. 

And because we all would be nervous If we had to drive in NY, we walked, travelled by metro or buses through NYC. I would probably nervously break down If I would drive. 😀
You are lost without car everywheree else around US, but not in the downtown of big cities. The organization of bus traffic from the Port Authority Bus Terminal in Manhattan made me really surprised. The mass of people every day, every hour, every minute, and everything works, everyone in the queues, getting up, coming out, going away, going next, Order and organization, really! Wow.

Choose the MetroCard for traveling by public transport. The Card costs 1USD and you can buy this card on each subway station in special machine.

A regular ticket costs about 3 USD. And for this ticket, you can go along the lines where you need. You´ll go through the door at the entrance to the metro and validate the Card in a special turnstile.The ticket stops working when you exit the subway.

So, We started to go quite early in the morning after a short night’s rest to NY streets!
We didn´t have a lot of energy after 3 week of traveling just in car and just staying on the road can be quite demanding. But It was amazing adventure.

Ellis Island was the first stop and we arrived to Liberty State Park (New Jersey) by taxi (which was quite cheap). This island was the gateway of all immigrants in the past – the only federal immigration station that was in operation from 1892 to 1954, and more than 12 million immigrants passed here! Today, more than 100 million Americans can trace their origin to immigrants who have gone through Ellis Island. A boat full of „refugees“ took us here. No, I’m kidding, but the traffic is so high and it looks like a ship from Syria. Look at the picture 🙂

This Island is between Manhattan and Liberty Island, where is Statue of Liberty. Currently, The building is National Museum of Immigration Ellis Island, and I must say that it was a very interesting experience! We were here just for a few minutes, but I really recommend this place and just feel the atmosphere! The price for Statue of Liberty includes the cruises so You just need to buy one ticket for statue. You can bue it HERE and HERE. I recommend to buy the ticket at least three months in advance and If you want to visit the Crown (the highest place accessible to tourists), buy the ticket at least half a year in advance. We had Monument Access tickets only.

We picked up the tickets (it is necessary to have a paper ticket, no online tickets are accepted) at the „pre-paid ticket box office“ which is at the cruises terminals. It is recommended to come at the ticket office at least 20 minutes before the cruise. We had enough time and before entering the boat and directly „into“ the statue, we went through a similar control like at the airport! They not allow you to take with you any liquid, so unfortunately no drink. Did you know, for example, that the statue holds a book with the date of July 4, 1776? Again, we were here not in the main season, so there were no queues like in summer, perfect!

The boat from Statue of Liberty took us to the coast of down Manhattan, where we finally started to walk at busy center, and then walked most of the way and a long distance by subway, which works 24 hours a day, 7 days a week, 365 days a year 🙂 .

Manhattan maps for free are availible HERE.

The streets were a bit of a shock to me at first, yeah, small town girl from Sušice (Czech Republic) in New York: D, but the whole system is really simple (like everything in US) to understand (ehm). All streets are perpendicular to each other…Our first stop in Manhattan was all known Wall Street full of tourists with selfie sticks. You can buey here a historical tours that includes a visit to the museum and a discussion of various financial professionals who have been able to find ways around financial laws or gaps in them. There are also many performers. We just went through symbolically.

Overall, We wanted to see the buildings and the famous places … take a walk, so ,in my opinion, we didn´t spend a lot of money here. During the walk we were constantly stopped by blacks who offered us various cruises, guide tours and so on. You have to behave like people in NY and just say NO or just do that you don ´t see them. In general, as a tourist you pay for everything here . (Wi-Fi at McDonald and Starbucks saved us 🙂 )

We were originally planning to see all of New York from the Empire State Building, but at the Empire was „everybody“, we said we would make an exception and we turned it at ->

One World Trade Center

… or the Freedom Tower

A symbolic place, that’s a fact. I fell in love in this building!

In the beginning, we stopped by near the monument National September 11 Memorial & Museum, which was built close to OWTC a few years after the terrorist attack of September 11, 2001, as you can see, on the memorial are engraved victims of this attack … I had a lot of ideas and strange thoughts in my mind here … Such a weird feeling …..

And now the One World Trade Center (OWTC) – the highest building (1,776 feet) – 541 meters on the Western Hemisphere and the most expensive in the world (for many security measures against terrorist attacks). We payed 50 USD each person which I consider to be quite a lot, but we just had to see it! We got the queue for about half an hour and then the elevator took us out to the 102nd (up to 386m), and the amazement came right at the exit from that elevator! During the way in elevator the vein burst in my eye, 🙂 Oh, it hurt. Don´t forget to watch the video from the elevator! So we came out at the 102nd floor, where we released a short interactive video about the construction of a skyscraper. Then we entered the in observation palace, which was first opened to the public in 28.5.2015. The construction of this amazement lasted for 8 years and the building itself opened on 3.1.2014, Several employees worked in this time here and almost everybody worked in Condé Nast, which is the main subcontractor. At present, rentals cover approx. 70% of the usable area for rent, so you can still open a restaurant or take a chair in the office here :D. The view is just fantasy 🙂

A metro station of the same name is located just outside the building, it is a white-painted hall – made of glass and steel. The structure resembles the extended wing of the flying bird 🙂 ❤
 
We also missed the famous Little Italy, China Town – the notorious food, the famous Iron Building – just for the photo I have to say :), went through the crowded Brooklyn Bridge and bought New York’s souvenir bracelets, missed the Empire and the Rockefeller Center, Where the well-known winter ice rink was just preparing for winter season.

We had to pass „shopping“ at FIFTH AVENUE among the yellow taxis. There are millions of hundreds of millions of luxury stores here, but I’ll buy probably something next time. 😀

I got a crazy taste for China food (I have it quite often), I could eat it every day 😦 , so we stopped by at a Chinese restaurant where the lunch menu was about $ 12 (quite cheap), and I got Sweet Sour Chicken, I know, nothing special, but it tastes good to me.

The last, third day, we visited Central Park and we felt like like Kevin lost in NY, admiring the Plaza Hotel and the places where Kevin used to live with a pigeon lady and a bellboy from the hotel. In the evening, we picked it up at Night Times Square ..to one big shining advertisement!

And how is my impression of NY? So sorry, but I can´t imagine live in the downtown of Manhattan, those crowds and the smell of garbage bags (melting in the heat) in the streets would actually kill me. BUT I HAD TO SEE that 🙂 I really liked the most THE FEELING in the clouds at One Worl Trade Center. Washington D.C. was much beautiful for me!

How much did it cost?

3 days trip in New York City

Approximate price for a total of 4 people: 724 USD

Approximate price for 1 person: 181 USD

Prices at stores are always listed without a sales taxes, which is around 8% in NY (different in each country), and the tax is included at price after payment. We did not have the car anymore and We did not spend a lot of money for the food cause We went shopping to a supermarket right above the hotel. I didn´t buy any clothes at NY, cause I already bought some in Delaware without a taxes :). Anyway. It’s up to you to how much you want to spend.

Such a super tip: If you want to send a postcards from anywhere in the world, I do not recommend post at all, but I’ve tried the application Touchnoute, and you will just buy a credit and send the PICTURES FROM YOUR PHONE anywhere! With the text on that address, it is a much cheaper than buying a postcards, findind a post and it will save you a lot of time. The picture will come anywhere in 1 week and that´s perfect! 🙂

Thank you very much for reading my posts!

cropped-podpisovc3a9-logo1.jpg