Dulou v Americe • Lucie Keithley • Tiny Hearts

S Luckou jsem se zkontaktovala teprve nedávno a začala jsem být zase o trochu víc vděčnější za sociální sítě, které nás propojily. A protože je mi obrovskou oporou a zdrojem informací co se těhotenství v Americe týká, připravila jsem si pro ní pár otázek, které najdete v tomto, v pořadí 2., rozhovoru.

Kdo je to vlastně dula?

„Dula“ je starý řecký název, který se dnes používá pro speciálně vyškolenou ženu, která nabízí oporu rodící matce a její rodině. Stěžejním bodem práce duly je doprovázení a poskytování zejména emocionální podpory v těhotenství, během porodu a v šestinedělí. Dula rodiče doprovází na jejich cestě a pomáhá jim naplnit jejich představy o porodu. Pomáhá vytvořit takovou atmosféru při porodu, kdy se žena cítí bezpečně, může se uvolnit a plně se soustředit na samotný porod. Zná rodičku i její přání a představy týkající se porodu a může jí proto poskytnout specifický druh podpory. Snaží se ženě pomoci projít porodní zkušeností tak, aby její zážitek byl co možná nejlepší. A to zejména v případě, že žena v průběhu porodu prožije něco, co neplánovala nebo si nepřála prožít. Dula posiluje sebedůvěru ženy a pomáhá jí lépe zvládnout zákroky, které jsou nepříjemné, snižuje svou přítomností strach a napětí. Dula chápe a respektuje fyziologii porodu i emocionální potřeby rodící ženy. Uznává porod jako jeden z klíčových okamžiků v životě ženy. Uvědomuje si, že způsob, jakým žena a dítě porod prožijí, je pro oba velmi zásadní a důležitý v mnoha rovinách. Dula neposkytuje zdravotnické služby. Doplňuje práci lékařů a porodních asistentek, avšak nezasahuje do jejich kompetencí. Je připravena ženu doprovázet jak při porodu v nemocnici, tak v porodním domě nebo při porodu v domácnosti (za přítomnosti porodní asistentky). Zdroj

Lucka Keithley je certifikovaná dula a lektorka porodních kurzů v Kansas City, MO,  kde žije se svým manželem a dcerkou Myriam. V Čechách, které jsou její druhý domov, by chtěla rodinám poskytnout možnost podpory a učení kurzů jak online, tak osobně.

Co tě vedlo k tomu stát se dulou a lektorkou v tomto krásném oboru?

Já jsem vlastně něco takového chtěla dělat vždycky, jen jsem nevěděla, že můžu a že to vlastně existuje! Už od malička mě zajímalo vše kolem miminek, těhotenství a porodu. I proto jsem se šla na střední a pak i vyšší pedagogickou školu. I když uvažovala jsem i o zdrávce, ale popravdě mě v tu dobu odradila chemie 😀 . V USA jsem byla au-pair pro čerstvě narozenou holčičku a po svatbě jsem pak i dál pracovala s těmi nejmenšími dětičkami. Až jednou mě na práci duly navedla maminka kluků, které jsem hlídala. V tu dobu jsem přemýšlela, jestli si udělat nějaký kurz nebo co vlastně chci dělat dál jako zaměstnání v USA. No a ona mi řekla, že si myslí, že bych byla skvělá a hodila bych se na to, a tak jsem začala zjišťovat víc informací. Byl to super pocit objevit, že moje práce snů existuje.

Je potřeba mít v Americe (nebo i v Česku) k profesi duly a lektorky vysokou školu nebo nějakou certifikaci? Souvisí se studiem i povinná praxe a dobrovolnictví?

Vlastně k tomuto povolání nepotřebujete vůbec nic, alespoň co se USA týče. To ale neznamená, že je to tak správně nebo by to bylo doporučováno. Myslím, že je dobře investovat do některého ze spousty kurzů, co existují, ty informace za to stojí. V Čechách pár kurzů pro duly také je. O lektorství popravdě nevím. Nicméně po světě, hlavně v USA, je spousta kurzů kolem porodů, které jsou často online nebo alespoň částečně a v angličtině a jsou i pro mezinárodní studenty. Každá škola/kurz má trochu jiné podmínky, ale myslím, že ke splnění musíte mít vždy praxi. Ať je to určitý počet hodin u porodů, nebo učení kurzů. Po splnění dostanete certifikát a můžete používat zkratky za jménem – např. CBD, CCE, CLC,…

Co práce duly obnáší? Mám na mysli jak nepředvídatelnou pracovní dobou, tak např. psychickou oporu maminek, ale i tatínků. Myslím, že být dulou musí být často fyzicky a emocionálně náročné.

To je pravda. Nejtěžší je to v tom, že nevíte, kdy porod přijde, tudíž můžete být v pohotovosti cca měsíc. A to znamená, že se nemůžete vzdálit někde na dovolenou, musíte mít připravené hlídání pro své dítě ve dne v noci a na dobu neurčitou. I proto jsem se rozhodla teď práci duly odložit a soustředit se na vedení kurzů, protože žádné hlídání, ani rodinu blízko nemáme a manžel pracuje i 10 a více hodin  denně a často cestuje kvůli práci i několik dní.
Myslím, že fyzicky a emocionálně to je náročné hlavně pro maminku :), ale je to tak, je důležité se starat i o sebe. Mít někoho komu se třeba vypovídat (vše tedy v rámci respektování soukromí rodiny.). Často mě po masážích a držení pánve bolely všechny svaly, taky musíte někdy dospat čas, když jste u porodu třeba v noci nebo někdy i den a noc. Ale ten pocit, když vidíte, jak se narodí nový člověk a nová rodina je nepopsatelný a vy jste pak celý den jak na obláčku a nic vás nerozhodí.

Poskytuje dula i služby „nad rámec“?

Masáže a základy kojení jsou většinou i v rámci služeb duly. Na dalších službách záleží na zájmech nebo vzdělání dané duly. Často ale opravdu nabízejí víc. Třeba i zpracování placenty, fotografování, podpora pro maminky, které měly samovolný potrat nebo se jim narodí spící miminko, atd.

Vidíš nějaké markantní rozdíly v obou těchto profesích Amerika vs. Česko? Ptám se proto, že mám pocit, že slovo dula je v Česku někde stále ještě „sprosté“ slovo a ve společnosti existuje spoustu mýtů. Setkala jsem se dokonce s názory maminek, které dulu neměly, že jsou to vyhozené peníze a že by systém poskytování této péče měla hradit pojišťovna, až pak by ji teprve začaly více využívat.

Amerika je tomu rozhodně mnohem více otevřená. Ten přístup k porodům je celkově asi trochu jiný než v Čechách. Stačí se i podívat na ty možnosti, které tu existují. Ať jsou to předporodní kurzy pro rodiče, prarodiče, pro sourozence, výživové poradny, yoga a cvičení v těhotenství i po porodu,… tak pak i na možnosti porodu v nemocnici, porodním centru u nemocnice, samostatném porodním centru, doma, atd. Někteří lékaři v US dokonce sami doporučují duly, dají vám kontakty, i na laktační konzultantky, chiropraktiky. Samozřejmě to vše záleží na dané klinice, porodní asistentce nebo lékaři, všude to není stejné. Ale těch možností k dalšímu vzdělání a služeb je určitě víc. Zjistila jsem i jak málo skvělých knížek není přeloženo do českého jazyka.
Pomalu se to ale mění i v Čechách a to povědomí o dulách a jejich práci se zlepšuje. I když někteří lékaři stále o práci duly moc nevědí nebo mají zkreslené představy, že dula tam je, aby jim překazila práci, a bojí se neznámých změn. Doufejme, že se to ale bude zlepšovat a tím, že duly budou i víc u porodů, lékaři je začnou brát jako pomoc a osobu, co je i na jejich straně, ne někoho, kdo proti nim bojuje. Další věc je, že v Čechách jsou lidé zvyklí, že skoro vše je vždy hrazeno pojišťovnou, takže to, že by si něco zaplatili z vlastní kapsy je nové a pro spoustu lidí to je velkou překážkou. Tím, že ale tady v USA zdravotnické služby (ale i jiné) fungují jinak, je to velmi běžné, že se doplácí i několik tisíc, protože je pojišťovna neproplácí, lidé se na tyto další služby dívají trochu jinak.

Kolik porodů už máš za sebou? 

Vlastní jeden – jedna dcera 🙂
Tato otázka se často uvádí, že ji při pohovoru s dulou musíte položit, ale vlastně není úplně tak důležitá. Každý porod je jiný a z každého si dula něco nového odnese. Také nezáleží, jestli je dula bezdětná nebo zda má 10 dětí. Samozřejmě každý v dule hledá trochu něco jiného, ale opravdu důležité je, jak se dula umí vcítit a jaká je její povaha, zda v ní najdete, to co hledáte a sednete si spolu i povahou. A popravdě jsem přestala počítat porody, u kterých jsem byla, je to víc jak 10.

Zajímalo by mě, jaký je tvůj styl, jaké metody upřednostňuješ, čím se řídíš ?

Já se hlavně snažím povzbudit, podpořit budoucí maminku, pomoct ji identifikovat, co by chtěla. A to jako dula i jako lektorka. Ráda se soustředím i na zapojení partnera do porodu, aby on mohl být i ten, co umí masáže a ví jak svou ženu podpořit. Přeci jen je to jejich cesta, která bude pro ně ještě krásnější, když ji budou moct projít co nejvíc spolu. Jako dula jsem také někdy porody fotila.

Při kurzech je velká část zaměřena na to, aby rodiče věděli jaký je proces porodu, jsou možnosti úlevy od bolestí přírodní cestou, a hlavně si to i vyzkoušeli. Co se třeba může dít v případě komplikací, i jak správně komunikovat, co se při porodu i po porodu děje a jaké rozhodnutí budou dělat.

Zažila jsi s nějakou maminkou krizový nebo komplikovaný porod? Jak moc se dá na tyto situace vyškolit a připravit předem a jak tyto situace zvládáš?

Každý porod se vyvíjí trochu jinak a hlavně to pozadí, to co je za oponou, co vy ani nevíte, může porod ovlivnit. V porodním centru, kde jsem pracovala, byla nejsložitější a zároveň velmi zajímavé to, že jsem maminku ani jejího partnera neviděla nikdy před porodem a potkala jsem je poprvé až v aktivní části porodu. Fungovalo to tak, že když si maminka u příjmu zažádala o dulu, zdravotní sestra se podívala do kalendáře, kdo má z nás dul pohotovost a pak nás zavolaly. Když jsem přijela, maximálně jsem se dozvěděla něco od sestry a přečetla si jejich porodní plán. Jinak to bylo vše o pozorování a přizpůsobování a zkoušení, co je pro ně nejlepší a to bylo někdy složité, ale i to mě hodně naučilo.
Emocionálně nejsložitější porod byl s maminkou, který byla dříve sexuálně zneužívána. Zároveň to ale obrovské vítězství pro ni a moc pro mě znamená, že jsem byla velkou součástí jejího porodu, kdy jsem byla mimo sestru, porodní asistentku jediná, kdo tam byl s ní a pomáhal ji to vše překonat. Bohužel nemůžu sdělit žádné detaily, kvůli soukromí maminky.

V jakém časovém rozmezí je dula s maminkou v kontaktu? Je obvyklé, že i po porodu?

Porodní dula většinou nabízí 2-3 návštěvy před porodem, přítomnost u porodu a 1 návštěvu po porodu. Jsou i poporodní duly, které vás navštěvují a pomáhají jen po porodu, což je skvělé třeba pro rodiny, které nemají kolem sebe nikoho na pomoc.

Setkala ses někdy se situací, kdy jsi nastávající mamince nebo tatínkovi s jejich přáním nemohla vyhovět? Pokud ne, tak znáš nějakou bizarní situaci/požadavek?

Asi ani ne. Samozřejmě porodní přání je jedna věc a často se porod třeba vyvíjí úplně jinak. Maminka chce porodit do vody, ale pak ji to vlastně vůbec nevyhovuje atd. Když jsem pracovala pro porodnici, měly jsme určitá pravidla, která jsme museli dodržovat a kdybych ale byla soukromá dula, tak pro mě neplatí. Například, když by si maminka řekla o něco na bolest, já jako dula pod nemocnicí jsem měla za úkol zavolat sestru a nic jiného neříkat, ať měli porodní přání jakékoliv. Kdybych ale ve stejném případě byla soukromá dula a věděla, že třeba mají v přáních porod bez medikace, zkusila bych nejdřív navrhnout a vyzkoušet různé úlevové techniky a dodat mamince sebevědomí, dát ji více času a pak teprve pokud stále bude chtít medikaci, zavolat sestru.

Existují nějaké weby, sociální sítě, skupiny, fóra, kde mohou maminky v Americe/Čechách duly přímo kontaktovat nebo si číst recenze? Jakým způsobem si maminky tyto alternativní možnosti vybírají?

V Americe existuje několik stránek, kde si můžete podívat na duly, které nabízejí služby ve vašem okolí. Je možné, že tam třeba nebudou všechny, ale většina ano. Jedna taková je třeba www.doulamatch.net .V některých městech existují třeba i sdružení porodních pracovníků, které pak mají stránky, a můžete se podívat tam, kdo všechno tam je. Pořádají se také akce „Meet the Doulas“ – Seznamte se s dulami. Kde můžete jít a popovídat si s nimi, ale i s třeba s dalšími pracovníky, kteří nabízejí služby kolem porodu. Hodně často si ale maminky vybírají i duly jen podle doporučení kamarádek, nebo jen koho najdou na Googlu, ve skupinách pro maminky na Facebooku. Cena je určitě pro spoustu rodin důležitá a vybírají i podle toho. Některé duly nabízejí přizpůsobení ceny podle platu, je i pár organizací, které poskytují služby duly pro sociálně slabé rodiny a jsou pak zdarma. Myslím, že na základě zkušeností je spousta rodin, které chtějí dulu až k druhému porodu. Buď kvůli špatným zkušenostem z prvního porodu, nebo třeba jen proto, že chtějí někoho dalšího zkušeného u sebe. Hodně se to liší. Je čím dál víc maminek s prvním miminkem, co dulu chtějí také. Právě proto, že to i slyší od kamarádek a ví se jaké benefity to má.

Úvodní obrázek v článku a tato fotka je z porodu, u kterého měla Lucka čest být jako dula.

Jaké jsou názory na služby duly a soukromé porodní asistentky ze strany zdravotnického personálu (lékařů) Amerika vs. Česko?

Spousta nemocnic v Americe jsou dulám velmi otevření a přijímají je jako pomoc nebo normální součást u porodu. I to se ale může lišit od toho, na koho narazíte a kde zrovna ta porodnice je.

V Čechách je to asi uzavřenější. Občas se i narazí na to, že někdo třeba neví, kdo dula je a co přesně dělá a že je rozdíl být dulou a porodní asistentkou. Dula poskytuje mamince a rodině podporu psychickou i fyzickou, pomáhá vytvářet co nejklidnější atmosféru, ale nemá žádné pravomoce na medicínské zásahy, prohlídky což je zase práce porodní asistentky.

Setkáváš se ty sama s dalšími dulami a lidmi ze stejného oboru?

Když jsme bydleli v Kalifornii, byla jsem součástí sdružení dul a porodních pracovníku v okolí našeho města a dělali jsme i různá setkávání. I od nemocnice jsme občas měli nějaké setkání, večeři, školení. Od doby, co jsme se přestěhovali do Kansas City s tím, že jsem se tomu nevěnovala tolik, až teď, kdy začínám s kurzy, nepotkala jsem se s tolika porodními pracovníky. Ale pár dul už tu znám, i porodní asistentky a lektorky kurzů.

Využila jsi služeb duly nebo porodních kurzů při svém vlastním porodu?

Na porodní kurzy jsem nešla a to z důvodů, že jsem to už vlastně všechno tak nějak věděla, takže jsem udělala pár takových kurzů jen pro manžela doma. Dulu jsem u porodu měla a bylo to skvělé. Měla jsem mnohem větší pocit jistoty, že je tam zkušená žena jen a jen pro mě, která ví co se děje a umí mi poradit nebo i jen sedět a nic neříkat. Jen její přítomnost byla pro mě uklidňující.

Co vše lze očekávat od porodního kurzu? Jak dlouho obvykle trvá nebo jaké jsou druhy a v jakých cenách se pohybuje? 

Je spousta typů kurzů, i si můžete vybrat, na co jsou třeba zaměřené. Některé jsou jednodenní, na několik hodin, některé jsou rozděleny na třeba 4 části po dvou hodinách. Je možné si je také přizpůsobit, protože jsou varianty i soukromých kurzů. Opravdu se to hodně liší. A to i cenově. Záleží na státu, regionu, kde kurzy jsou a pro koho jsou směřované. Myslím, že takový průměr je asi $120.
Ve svých kurzech učím například to, co už jsem zmiňovala výše – proces porodu a co se vše vlastně děje, co je to bolest, různé metody úlevy od bolestí, komunikace s personálem v nemocnici, ale i s partnerem, jaké jsou možnosti, příprava porodních přání, základy kojení, jak se připravit na šestinedělí. 

Jaké největší výhody pro nastávající rodiče vidíš v porodních kurzech?

Naučí a vyzkouší si spousta věcí, ke kterým by jinak asi neměli přístup, budou v kontaktu s někým, koho se můžou ptát na různé otázky ohledně těhotenství, porodu a rodičovství. A taky hlavně znalost zmenšuje stres a strach neznámého. Většina rodičů se cítí mnohem více v klidu, když vědí jaké možnosti mají a co je tak asi čeká a lépe se pak na vše můžou připravit.

Co bys vzkázala nastávajícím maminkám, které se připravují na těhotenství a porod?

Věřte si, že vše zvládnete a obklopujte se hlavně pozitivními příběhy o porodech. Ptejte se na otázky lidí, kterým věříte a kteří jsou sami se svými zkušenostmi spokojení. A nebojte se investovat do dalšího vzdělávání, stojí to za to!

Lucie aka Tiny Hearts

Kontakt: FACEBOOK PAGE X INSTAGRAM X email: luciekeithley@gmail.com

Do budoucna se od Lucky můžeme těšit jak online porodní kurzy, tak kurzy v Čechách a podporu v češtině.

A já ti, Luci, držím moc palce a děkuju za tvůj čas!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.