5 dní v Californii

Těsně po tom, co jsme se vrátili z naší české svatby v červnu 2019 zpátky do Ameriky, jsme si uvědomili, že jsme neabsolvovali preventivní prohlídku zubů, kterou jsme původně plánovali v Košicích. Protože jsme ale čas chtěli trávit s rodinou a ještě trochu cestovat po Slovensku a okolí, tak jsme už na zubaře ani nepomysleli, a tak mého muže napadl spontánní nápad – koupit letenky do Kalifornie, kde žijí naši známí, kteří mají perfektní rodinnou zubní kliniku kousek od Los Angeles. To byl první důvod našeho spontánního výletu na West Coast, zbytek cesty jsme vymysleli až na místě. A stálo to za to!

DEN 1. HUNTINGTON BEACH A LAGUNA BEACH

Letěli jsme z Baltimoru, MD přímo do Los Angeles s United Airlines a z domu jsme vyráželi kolem 4. hodiny ráno, protože na letiště do BWI to máme asi dvě hodiny, všude jsme raději dřív. Let byl super a překvapivě jsme neměli žádné turbulence, což je na tomto letu údajně docela neobvyklé. Po pěti hodinách jsme přistáli, dorazili do autopůjčovny a vyrazili do města, kde jsme do auta nejprve nakoupili zásoby vody, banánů a nějakých sušenek, děláme to tak pokaždé, když vyrážíme na delší trasy autem. První zastávkou nám byla Huntington Beach, kde jsme se poprocházeli po mole a po městečku a celkově se mi to místo hodně líbilo. Kochali jsme se výhledem na místní surfaře a upřímně bych vydržela se na ten oceán koukat klidně celý den. Vyšlo nám krásné počasí a překvapivě jsme ani nebyli moc unavení. Ta atmosféra je tady skvělá. Pokračovali jsme proto dál na jih až na Laguna Beach, do které jsem se naprosto zamilovala. Já jsem totiž na západním pobřeží byla předtím jen jednou a to v lednu 2017, kdy mě sem můj muž vzal poprvé, ale to jsme bohužel nestihli většinu pláží a viděla jsem jen Malibu. Zase jsme pláž krásně celou prošli a já jsem obdivovala tu nádheru, květiny, kaktusy a celkově to místo. Nezastavili jsme se ale na dlouho, a protože nás trošku tlačil čas, kvůli dopravě, vyrazili jsme zpět na Long Beach, kde jsme ten den přespali na parníku Queen Marry, který zde kotví. Po cestě na loď, která je předělaná na úžasný historický hotel, jsme trávili hodně času v kolonách a v hustém provozu. Je to taky jeden z důvodů, proč si život ve velkoměstě a Kalifornii moc neumíme představit, i když se nám tam strašně líbí. Vždy se ale moc rádi vrátíme k nám na vesnici, kde máme oceán (hlavně v zimě) pro sebe. Po příjezdu na Queen Marry už na mě dolehla trochu únava, ale když jsem viděla tu nádheru, tak mě to docela rychle přešlo a chtěla jsem loď celou prozkoumat. Nechali jsme to až na druhý den ráno. Překvapila nás paní na recepci, která nám zdarma poskytla lepší pokoj, než jsme měli zaplacený, protože jsme původně rezervovali kajutu bez oken :D, chtěli jsme zkusit něco nového, ale zvolili jsme tu nejlevnější variantu, která se nakonec vyplatila, tak jsme měli fakt radost. První den byl hodně dlouhý a únavný, protože východní pobřeží a západní pobřeží dělí další 3 hodiny, takže jsme měli o to delší den. Do postele jsme šli teda dřív a prohlídku parníku jsme nechali na druhý den.

DEN 2. – QUEEN MARRY, SANTA MONICA A MALIBU

Na lodi, která souží teda převážně jako hotel, bohužel nejsou klasické snídaně jako na ostatních hotelích, a tak jsme tu našli brzy ráno Starbucks, který nikdy nezklame. Dali jsme si americkou klasiku – bagel s cream cheesem a já kávičku a vyrazili na prohlídku. Queen Mary patřila britsko-americké společnosti a ve své době byla největším a nejrychlejším zaocénským parníkem. Na svou první plavbu se vydala v květnu 1936. Od začátku plavení se údajně potýkala s problémy, protože ji provázeli vraždy, děsivé nehody a tragická neštěstí. Spoustu hostů, kteří za dobu existence hotelu na palubě přespali, popisují záhadné jevy. Často zmiňují tajemné zvuky a údajně byli spatřeny v několika kajutách duchové. My jsme si nedohledávali nějaké konkrétní příběhy před tím, než jsme rezervaci udělali, takže jsme nic moc nevěděli. A protože jsme byli tak strašně unavení z cesty, spali jsme jak zabití. 🙂 Na fotkách můžete vidět tu nádheru, nás to naprosto nadchlo a je to takový zvláštní pocit – uvědomovat si tu historii, kdo se na parníku plavil a přemýšlet o tom, jak to v minulosti fungovalo. Všem tento zážitek doporučujeme. Noc nás tady vyšla kolem $100.

Ještě ten samý den jsme pokračovali do Santa Monicy, kde jediné, co se nám líbilo, byl indický oběd v místní malé rodinné restauraci Rita’s Gate Of India. Na indickou kuchyni jsme ještě smůlu neměli, a tak na ní trochu vsázíme. Mňam! Procházka po mole nic moc, na konci pěkná atmosféra s výhledem na oceán při poslechu hudby z houslí, ale jinak bohužel špína, smrad a bezdomovci. Škoda. Hodně mi SM připomíná South Beach na Floridě, ale je to tu na můj vkus ještě o trochu horší.

2. den byl zase trochu náročný, protože jsme přejížděli velké vzdálenosti a ze Santa Monicy jsme pokračovali do Malibu, které já naprosto miluju a vždy se tady tak trochu zasním. Míjeli jsme obrovské vily, které patří např. Lady Gaga, Bradleymu Cooperovi nebo Leonardu DiCapriovi. Zastavili jsme se u Starbucksu, ve kterém jsme byli právě i před třemi lety, kdy jsem tu byla poprvé, vyvalili se na Zuma Beach a trochu odpočinuli od cesty v autě. Kousek za touto pláží jsme ale nepokračovali dál při oceánu, ale zabočili směrem na východ, do hor, protože naše cesta končila v hotelu v překrásné vesničce Lebec severně od Los Angeles, kde se nachází zubní klinika. Přespali jsme v místním Holiday Inn.

DEN 3. – LEBEC a návštěva zubaře

Třetí den jsme skoro celý den trávili na zubařském křesle v horách, ve vesničce Lebec. Bydleli jsme kousek od kliniky a prohlídku jsme měli dohodnutou hned na 8. ráno. Vyplnili jsme pár papírů do anamnézy a hned si nás vzali do parády. Nejprve dentální hygienistky a pak zubaři. Pan zubař mi s mým překvapením našel 6 kazů a to mi nemohl kvůli těhotenství udělat rentgen, tak doufám, že těch neviditelných kazů nemám víc. Nejdřív jsem si říkala, že to nedám, že si to nechám opravit později, ale zase na druhou stranu, když už jsme byli tam a byla možnost, tak jsem do toho šla. U zubaře jsem byla naposled před pár lety, ale mezitím jsem byla na dentální hygieně, s mým překvapením mi můj zubař v Čechách vždy tvrdil, že žádné kazy nemám, rentgen mi nedělal nikdy, což se pan zubař v USA hodně divil. RTG mi dělali naposledy, když jsem měla rovnátka, což už je hodně dávno. Trvalo to celé asi dvě hodiny a máme oba pusy jak ze škatulky. Nic není vidět a vše je krásně a poctivě opravené. Jednu část pusy jsem měla umrtvenou injekcí a tu druhou jen takovým umrtvovacím gelem a vůbec nic mě nebolelo. Jediné, co mi vadilo, bylo to, že jsem měla non-stop otevřenou pusu, tak to bylo trochu nepříjemné, ale já ze zubaře nikdy strach neměla, takže v pohodě. Kdybyste chtěli kontakt na tuto zubní kliniku – na poctivou úžasnou slovenskou rodinu – napište mi, ráda předám. Na večer jsme dojeli do městečka Visalia, kde bylo neskutečné vedro (kolem 38 stupňů Celsia).

DEN 4. SEQUOIA NÁRODNÍ PARK

Dopoledne jsme se vydali na cestu do Sequoia národního parku, který je od Visalia vzdálený asi na hodinu cesty autem k hlavnímu vstupu. Zaplatili jsme vstupné $35 a hned zastavili kousek za vstupem v centru pro návštěvníky. Část parku jsme projeli asi za 4 hodiny s několika zastávkami během cesty, kde jsme se kochali výhledy. Asi v půlce cesty mi bylo trochu špatně, protože jsme vyjížděli pořád výš a výš. Rozdíl mezi nejvýše a nejníže položeným bodem je totiž v tomto parku kolem 4 000 m. Nejkrásnější byla procházka mezi lesy sekvojovců, kterými je tento park proslavený, včetně stromu Generál Sherman, kam jsme dojeli místním autobusem, protože tady není místo k parkování. Většinu území parku tvoří divoká příroda bez silnic a my jsme na velké túry nebyly připravení, takže jsme jen zastavovali na krátké procházky a kochali se Sierra Nevadou a užívali si vůni lesů. Nemuseli jsme řešit jídlo, protože jsme měli oběd z předchozího dne s sebou. Ani nevím, jestli tam někde restaurace byla, ale spíš bych doporučila si asi vzít na cestu hodně jídla a vody, po celou dobu jsme neměli žádný signál. Medvědy jsme bohužel neviděli. Zpátky jsme se pak vraceli po stejné cestě do Santa Clarity, protože kdybychom chtěli projet celý park, byla by to už moc dlouhá cesta.

DEN 5. VENTURA

Poslední den se nesl ve znamení výletu do Ventury, kde jsme oba byli poprvé. Čekala nás tady dvě setkání. Oběd jsme si dali s našimi přáteli ve výborné vyhlášené thajské restauraci Rice Thai Cuisine na hlavní ulici, odpolední kávičku v kavárně Palermo a procházku po mole jsme taky nemohli vynechat. Celkově se nám Ventura hodně líbila, není to tady moc přelidněné a do LA to zas tak daleko zpátky nebylo. Odpoledne jsme trávili pak u našich známých a večer vyrazili po Pacific Coast Highway (dálnice u pobřeží) na letiště a vrátit auto. Letadlo nám letělo zpět do Baltimoru kolem 10. večer a let už nebyl tak fajn, jako ten směrem na západ. Celkem špatně jsem to zvládala a otekly mi nohy, byl to asi na delší dobu můj poslední let. Po návratu domů jsem pak ale celý prospala. 🙂

Byla to krásná dovolená a už teď se těšíme, až se zase na západní pobřeží podíváme!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.