22 Svatebních tipů

The Knot planner

Ačkoliv jsem si myslela, že mě na naší svatbě nemůže snad nic překvapit, protože jsem měla vše naplánované do detailu, tak mě zase moje organizační úchylka vyvedla z omylu. Jako bych se už nepoučila z těch předchozích zkušeností, a tak jsem ze všech těch poznatků sepsala 22 praktických rad, které by mohly pomoct při plánování svatby vám. Samozřejmě každý bude mít své vlastní zkušenosti a názory,… ale bez dalšího vysvětlování, tady jsou, v žádném konkrétním pořadí (hlavně proto, že jsem ze svatby fakt unavená dávat neustále všemu pořádek a organizaci 😊) Pod článkem najdete tipy, co pomohlo při plánování mně.

1.Je to vaše svatba

Zapomeňte ve chvílích plánování všech záležitostí na to, že tam s vámi budou další hosté. Může to znít sobecky, ale je to váš den. Nemyslete na to, jestli se někomu bude něco líbit nebo ne, protože to byste se z toho taky mohli zbláznit. Zaměřte se na to, aby se to líbilo hlavně vám a budoucímu manželovi, aby vše bylo podle vašich ideálních a nejlepších představ. Vždycky se totiž najde někdo, komu se něco nebude líbit, někomu nemusí chutnat jídlo, jiní zase budou kritizovat styl, nelze vyhovět všem, svatba je přece o vás, proto opravdu každý nejmenší detail věnujte sobě.

2. Prozkoumejte možnosti termínů

Udělejte si seznam termínů, které se vám líbí a vypište si do něj potencionálně problematické termíny, kterým se chcete vyhnout, zvažte počasí, jiné události ve stejný den nebo třeba pověry, pokud na ně věříte 😊.

3. Výběr šatů

Ať už zvolíte zapůjčení nebo koupi, tak pokud vám nějaké padnou jako ušité, určitě se nerozmýšlejte moc dlouho, protože dřív nebo později vám je „vyfoukne“ jiná nevěsta. Můžete jich vyzkoušet klidně 50, ale určitě s sebou vemte někoho, komu věříte v jeho názoru, protože ačkoliv si v některých můžete připadat jako princezna, nemusí to doopravdy tak být. Navíc všechny šaty vám začnou připadat po chvíli stejné a nebudete si pamatovat, jaký styl se vám líbil nejvíc. Já jsem si šatů pár vyzkoušela, každé měly trochu jiný střih a zjistila jsem, že ty co jsem podle fotek chtěla a byla rozhodnutá, že budou moje, mi absolutně neseděly a nebo nebyly praktické, špatně se v nich pohybovalo. Po koupi nebo závazným zapůjčení vám doporučuji dál pak nehledat další a další, prostě to berte jako další splněný bod a nebabrejte se v dalších možnostech.

4. Počet hostů

Počty hostů budou pravděpodobně největší otrava. Ten finální seznam svatebčanů, na kterém se s partnerem shodnete, se totiž bude stejně neustále měnit, hlavně těsně před svatbou, což je největší stres, protože kvůli těm lidem musíte přeorganizovat spoustu věcí, ale to k takový události jako je svatba prostě patří, tak aby vás to nepřekvapilo. Taky počítejte s odmítnutím pozvaných, né se všemi můžete automaticky počítat, to samozřejmě závisí na zvoleném místě a jiných okolnostech.

5. Kompromis

Pokud patříte do rodin, kde se vám do vašeho plánování snaží neustále někdo z příbuzných kecat, zkuste udělat kompromis, alespoň v něčem, uvedu vlastní zkušenost. Naše rodiny nám do ničeho extra nekecaly, samozřejmě měly o všem trošku jiný představy, ale já jsem druh člověka, co si svoje prosadí, ale například moje mamka si přála, aby se rozdávaly svatebčanům a dalším výslužky, jako je to u nás zvykem a ačkoliv já jsem je nechtěla, protože už se to dneska moc nedělá, nakonec to bylo fakt pěkný a jsem ráda, že jsme je měli.

6. Jste tvořivý?

Ano, to jsem i já, ale nemějte představu, že si na svojí svatbu všechno vyrobíte a do všech DIY investujete svůj čas. I já jsem si myslela, jak si všechno udělám sama, od designu všech výtisků po veškerou výzdobu. A to jsem na všechno měla něco málo přes rok, ale snažte se fakt omezit takový ty nápady a projekty na ty, které jsou nákladově nejefektivnější nebo smysluplné. Po pár pokusech totiž zjistíte, že některé záležitosti je lepší nechat na profesionálech a lidech, kteří vědí, co dělají. Ušetří vám to čas a přidá na radosti z výsledku.

7. Dodavatelé

Pokud máte na všechny plány zhruba ten rok, což je obvyklé, začněte researchem dodavatelů, kteří vám jsou sympatičtí nebo vám byly doporučeni. Zabere docela dost času, než zjistíte, kdo vyhovuje vašim podmínkám. Začněte posílat dotazy dodavatelům hned, ideálně po mailu, ať to máte černé na bílém a porovnejte si v tabulce ceny vs. kvalita, sympatie a podobně. Poté se vrhněte na osobní schůzky, těch si ale nedávejte moc, vyberte si ty dodavatele, mezi kterými už se reálně rozhodujete. Také si čtěte recenze na každého z dodavatelů, ale u toho pozor, protože né vždy musejí být založené na pravdě a stejně se pak rozhodujete podle vlastního úsudku a uvážení.

8. Přemýšlejte o tom, co skutečně potřebujete

Já jsem do poslední chvíle váhala, jestli chceme kameramana a mít tak zachycenou svatbu ve videu nebo ne. Jednak rozhodovala cena a jednak pochyby o tom, jestli to vůbec má smysl. Protože ale nabídky většinou převyšovaly už náš rozpočet, tak jsme nakonec měli jen fotografa. Rozhodovala jsem se ale ještě týden před svatbou, protože termíny kameramani měly, nic méně jsem se tím zabývala vlastně rok v kuse a pak to stejně nedopadlo. Zbytečný. V důsledku toho jsem neustále měnila rozpočet na poslední chvíli, což vedlo ke stresu, kterému jsem se uplně jednoduše mohla vyhnout, kdybych se rozhodla dřív.

9. Hudba je důležitá

Nechcete, aby svatebčané seděli v době, kdy mají tančit? Popřemýšlejte o možnostech hudby a hlavně o tom, co vám místo dovoluje. Jak už jsem psala v článku Svatba v bodech , my jsme měli tu možnost stáhnout si hudbu vlastní a pouštět si, co chceme, protože celé svatební místo včetně zahrady byly ozvučené. Zpětně to vidím jako jednu z nejlepších možností vůbec, protože na všechny části svatby si vyberete hudbu, která se vám líbí a která všemu dodá ještě lepší atmosféru (ranní přípravy, příchod k obřadu, obřad, hostina atd.). Variantu Dje nebo kapely jsme zvažovaly, ale vzhledem k velikosti svatby (do 40 hostů) nám to přišlo jako zbytečnost.

10. Věřte doporučením

Musím říct, že věřit mým blízkým v tom, že někdo dělá svou práci výborně, byla jedna z věcí, co mi ušetřila nejvíc času, protože např. při výběru dortu a cukrářky jsem strávila asi tak 10 minut tím, že jsme si vše domluvili přes Facebook a komunikace fungovala perfektně. Nepotřebovala jsem objíždět cukráře a ochutnávat, ale prostě jsem věřila kamarádce, která mi paní doporučila.

11. Prohlížení fotek = nejlepší výzkum

Čerpejte inspiraci hlavně z fotek ostatních, protože věřte nebo ne, ale neustálým sledováním Pinterestu a Instagramu a tvořením si alb z obrázků, které se mi líbily, jsem načerpala ty nejlepší nápady!

12. Poděkování

Nezapomeňte poděkovat těm, kteří vám pomáhají. Svatební plánování může být fakt dlouhý a náročný proces. Pokud ale máte štěstí, máte pomocníky! I když možná patříte mezi nevěsty, které chtějí mít všechno podle sebe, delegujte některé záležitosti na ty, kteří se sami nabízejí. Nezapomeňte poděkovat ale hlavně těm, kteří vám pomáhají, zejména rodičům.

13. Ze svatebčana fotograf?

Určitě víte o někom ze svatebčanů, kdo rád fotí nebo minimálně kdo má telefon s dobrým foťákem a není na focení uplně levej. Nebojte se je poprosit o pár fotek, protože přece chcete vidět svatební dění aspoň trochu ještě před tím, než dostanete fotky od fotografa.

14. Plaťte dopředu

Pokud je to možné, zaplaťte co nejvíc, ideálně všechno dopředu včetně všech služeb a dodavatelů. Určitě ve váš den u sebe nechcete mít velký obnos v hotovosti a řešit komu kolik dlužíte. Požadujte pro zpětný přehled faktury do emailu a mějte předem vždy dohodnutou přesnou cenu, aby se nestalo, že vás pak faktura překvapí.

15. Promyslete dobře jídlo!

Bez důkladného promyšlení a propočítání může totiž vzniknout další nepředvídatelný výdaj. Než uzavřete smlouvu nebo se přesně dohodnete na ceně s cateringem případně restaurací, ujistěte se o všech detailech, vždy počítejte s jídlem navíc. Tito dodavatelé ale obvykle ví, co dělají. Pár dní před svatbou ještě cateringové firmě upřesněte, zda platí to, na čem jste se dohodli. To ale udělejte se všemi dodavateli. Nezapomeňte, že jíst potřebují i fotografové, kameramani, kapela a další personál. Taky dejte pozor na alergie, vegetariány, vegany a další diety.

16. Na poslední chvíli?

Udělejte si priority, protože nechat některé zařizování na poslední chvíli může fungovat ve váš prospěch, protože čím víc se svatba blíží, tím více máte vyjednávací sílu a jednáte efektivněji a v lepší návaznosti. Většina lidí si rezervuje svatební místo nebo fotografa 10 – 6 měsíců měsíců předem, ale co třeba detaily výzdoby nebo zkoušky líčení a účesů? Na ty spěchat netřeba.

17. První kroky

Jakmile si vyberete datum, začněte hledat svatební místa. A zase si udělejte tabulku, kde budete porovnávat ceny a další důležité skutečnosti (místo obřadu, kapacita, prostředí, venku, uvnitř, styl – venkovský, zámecký,….) . Spoustu hotelů i statků umožňuje rezervovat si pokoje pro hosty v rámci speciálního svatebního balíčku se sníženou sazbou.

18. Informace svatebčanům

Ujistěte se, že všichni hosté vědí, kam na svatbu jedou. Já jsem si vytvořila informační letáček, kde jsem udělala printscreen s mapkou z Googlu a adresou a popsala jak a kde parkovat, do letáčku jsem zahrnula i užitečné informace o statku, co na místě je a není a taky informaci o darech a dress codu. V PDF jsem to pak všem asi dva měsíce před svatbou rozeslala.

19. Pravidla na místě svatby

Dobře prokonzultujte s majitelem místa nebo manažerem restaurace podmínky uzavřené smlouvy a seznam omezení (pokud nějaká jsou). Na naší svatbě byl zakázaný např. ohňostroj a lampiony. Na jiných místech může být zakázáno třeba focení s bleskem nebo hudba při obřadu, takže i na takové věci je potřeba brát zřetel.

20. Rozpočet

Dobře a hlavně reálně si rozložte rozpočet, ideálně zase do tabulky, udělejte si sloupeček předpokládaných nákladů a reálných nákladů a vše pečlivě propočítávejte, seřaďte si dodavatele a zboží od nejdůležitějších po ty nejméně. Pokud vám teda na nějakém budgetu záleží, tohle je totiž hodně individuální. Svatba s 30 hosty se může pohybovat v rozmezí od 50 – 300 000 Kč a klidně víc, vše záleží na prioritách, známostech, velikosti svatby a možnostech, případně na tom, zda svatbu financují rodiče. My jsme stanovený rozpočet měli a řekli jsme si, že přes něj vlak nejede. Byli jsme domluvení dlouho dopředu, kolik jsme ochotni do naší svatby investovat a já jsem se vše snažila dodržet. Někde to šlo, někde ne, ale podařilo se nám vejít se do celkové částky, kterou jsme si stanovili, i když někdy to bylo docela těžký. Stůjte si za svým a u dodavatelů nepolevujte, protože to máte tisícovku k tisícovce a pak se taky může stát, že nevyjdete. Co si budem, levná sranda to fakt není. Obecně platí, že před cokoliv dáte slovo svatební, cena se automaticky zvyšuje minimálně o dvojnásobek.

21. Kontakty

Vytvořte si tabulku kontaktů nebo seznam v telefonu ze všech dodavatelů, bude se hodit v případě, že se vaše vizážitska ztratí a nebude moct místo najít nebo když se rozhodnete zavolat fotografovi během vašich příprav. Já jsem si do seznamu přidala ještě sloupeček s emaily a instagramovými účty. 😊

22. Užívejte si váš den každým okamžikem !

Můj největší pomocník pro plánování byl hlavně tenhle super plánovač od The Knot. Značka The Knot má i webové stránky, kde se dočtete hodně užitečných informací týkající se svatby, dokonce mají i aplikaci, ve které si všechny záležitosti a plány můžete odklikávat nebo si třeba vytvořit vlastní svatební webové stránky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.