Naše svatba v bodech

Naše svatba byla plná emocí, slz a smíchu, Ginu s tonicem, bublin, krásného horkého počasí a spoustu tance. Luki je bezpochyby láska mého života a skutečnost, že jsme se mohli vzít na jednom z nejkrásnějších míst, jaké jsem kdy viděla, před 40 našimi nejbližšími přáteli a rodinou, byla jen třešničkou na dortu.

Je krásný na to teď, když píšu, necelé tři týdny po svatbě, vzpomínat a zároveň vědět, že 15.6.2019, den, o kterém jsme snili a mluvili tak dlouho, přišel a utekl tak rychle.

Když se podívám zpět na náš svatební den, všechno to prostě klaplo do posledního detailu. Ráno, asi kolem 6:00 vstávám a jako bych nedokázala pochopit, že ten den je konečně tady a já jsem ohromená vděčností, že se to opravdu děje. Nepamatuju si moc jídlo (i když mi všichni říkali, že to bylo něco úžasnýho!), malé detaily nebo že je na místě bazén, ve kterém se už v pátek všichni s radostí vykoupali. Dobře si ale vybavuju chvíle, jak si neustále opakuju, že si ty momenty musím užívat každou minutu a vstřebávat, jak nejvíc to půjde, a taky že se těším, až si o všem budeme vyprávět, smát se, plakat a těšit se – a to ještě hodně dlouho.

Začátkem svatebního plánování, což bylo někdy v dubnu 2018, jsme se rozhodli, že bychom chtěli udělat kromě svatby v Americe (naše oficiální ANO jsme si řekli 4.12.2018) oslavu našeho manželství pro všechny, které milujeme, pro naše rodiny a přátelé, a protože by byl nesmysl brát celé naše rodiny do Ameriky a ani by to v podstatě pro všechny svatebčany nebylo reálné, rozhodli jsme se uspořádat svatební veselí právě na Šumavě, odkud pocházím. Rozhodli jsme se, že celou oslavu budeme mít venku, vše na jednom místě, v krásném prostředí zahrady, pod ořešákem. Téma celé svatby jsem moc neřešila, nechtěla jsem, aby celá působila nějak načančaně a formálně.

Byl to opravdu krásný den a když se dívám na ty fotky, udělala bych cokoliv, abych to mohla znovu zažít a myslím, že mohu mluvit za nás oba, když napíšu, že jsme se nikdy necítili v jiné společnosti víc dobře a milováni. 😊 Jsme tak vděční za všechny naše přátele a rodinu, kteří cestovali z docela velkých dálek, aby náš den prožili s námi.

Pro přehled a lepší orientaci jsem sestavila:

SVATBA V BODECH

 • Už jsme byli manželé?

Abych to vysvětlila. „Oddával“ nás můj nejlepší kamarád z gymplu a rozhodla jsem se tak hned, když jsem věděla, že obřad bude jen na „oko“. Protože Kuba je na řečnictví tohoto typu jako dělaný. Slova „oddával“ a na „oko“ jsem dala do uvozovek, protože obřad byl bez matriky, bez oficiálních podmínek uzavření manželství v České republice. Nebylo to totiž potřeba. Řeč oddávajícího jsme ale vymysleli společně s Kubou a nijak zásadně se od té klasické nelišila v tom smyslu, že jsme si řekli Ano znovu, prstýnky jsme měli sundané a znovu si je nandali. 😊 Zní to možná zvláštně takhle napsané, ale průběh obřadu byl klasický jako u každé svatby, jen se obešel bez různého podepisování nebo svědků a bez byrokratických formalit.

 • Welcome drink?

Někdy v létě 2018 jsem seděla s bráchou v Praze na Náplavce, byl fakt horký letní den a měli jsme oba chuť na Gina s tonicem a v tu dobu byla jako novinka Rose Gold Gin Cocktail, a protože jsme barvy svatby zvolili světle růžovou a královsky tmavě modrou, okamžitě při vybírání welcome drinku mě napadl právě tenhle svěží drink s jahodami. A v tom horkým počasí jsme nemohli vybrat lepší variantu, dokonce na víno se moc nedostalo, ale celá párty pak pokračovala v duchu Ginu.

 • Přípravy?

Průběh příprav jsme ponechali klasickou formou, to znamená, že od rána se o mě starala vizážistka a Luki mě viděl až těsně před obřadem, kde mi předal kytici a před slavobránu jsme šli společně, kdy už všichni svatebčané čekali v zahradě.

 • Hostina?

K obědu u společného stolu byla servírovaná jen polévka – hovězí vývar – a než jsme se do něj společnym krmením pustili, měl krátký proslov můj brácha a taky Luki. Bylo to všechno tak dojemný a během této chvilky jsem si uvědomila, jak moc vděčná jsem za to, kdo před námi sedí a taky jsem viděla poprvé a naposled během svatby všechny pohromadě.

 • Raut?

Když to je těžký, já si z něj totiž fakt moc nepamatuji. Tou rychlostí, kdy jsem se snažila vždy s každým popovídat jsem do sebe naházela ty nejlepší řízečky, nachosky, mini burger nebo třeba domácí paštiku na výbornym kváskovym chlebu. Bylo toho hodně, ale mezi to nejlepší podle svatebčanů patřili bezpochyby mini tortilky, mini burgery, teplá vyloupaná kukuřice s máslem, bůček na grilu, sýry všeho druhu, nakládaná mrkev s koriandrem nebo třeba vařená řepa a grilovaná zelenina. Oba jsme s Lukim hodně cibulový a paštikový a tak speciality tohoto druhu nesměly chybět.

 • Tradice?

Od začátku plánování svatby jsem se zařekla, že žádné tradice na naší svatbě mít nechci, už jen z důvodu volby neformálnosti a zahradní párty, ale nějak jsem se nechala zlanařit a všechno vyplynulo tak, že jsem nakonec strašně ráda, že se naše svatba neobešla bez rozbíjení talíře a zametání střepů, vzájemné krmení se polévkou nebo třeba svatební kvíz se zvedáním bot. To je jediná svatební hra, která se mi z toho velkého množství her zamlouvala a taky sklidila obrovský úspěch. Překvapivě jsme se v odpovědích shodli ze 30 otázek na 24, za úspěch lze považovat prý alespoň polovinu, tak já myslim, že dobrý. Vynechali jsme ale fakt spoustu tradic, jako je např. zdobení aut, protože ta byla všechna zaparkovaná za statkem a nikam se nemuselo přejíždět, loučení se svobodou, závoj, atd.

 • Focení novomanželů?

Fotografa jsme měli najatého od příprav (cca 9:00) až po skoro půlnoční párty, to znamená něco málo přes 12 hodin celkem a jsem ráda, že máme zachycenou v podstatě celou svatbu. Znali jsme se, což vidím zpětně jako obrovskou výhodu hlavně při společném focení novomanželů, protože jsme se nemuseli dělat, ale všechno bylo přirozené. Na společné focení jsme odešli do pole kousek za statek během západu slunce. Bylo sice zataženo, ale ty fotky jsou fakt úžasný a já se na ně nemůžu pořád vynadívat.

 • První taneční song?

Plán prvního tance byl uplně jinak, než jsme chtěli a důvod je jednoduchý. Šárka s Tomem si totiž pro nás připravili za statek malé překvapení, a tak původní první tanec, který se měl konat asi kolem 17:00 hod. se protáhl až na devátou večerní. Na zahradě, ve tmě, při Thinking out Loud od Eda Sheerena se všichni sešli do kruhu a každý držel zapálenou prskavku a my jsme tam nakráčeli, trošku v šoku, ale uplně unešený. Všude po zahradě svítili svíčky a já jsem se rozplakala štěstím. Výběr písničky byl jasný už od začátku, je to jedna z mých nejoblíbenějších písniček od ještě oblíbenějšího Eda.

 • Harmonogram?

Harmonogram jsem dávala dohromady těsně před svatbou, aby se stihl vytisknout na velký plakát a mohl tak být na očích po celou dobu svatebčanům, což se povedlo, dodržet ho však nikoliv. Všechny jsem ale předem informovala, že časy jsou pouze orientační, protože jsem průběh a časové intervaly neuměla vůbec odhadnout.

 • Koordinace?

Jsem obrovsky vděčná za čas, který nám po celou dobu plánování a po celý den svatby věnovala Šárka s Tomem, už jsem je zmiňovala několikrát, ale asi ještě budu. Jsou to přesně ti lidé, kteří dělají svou práci s láskou, nadšením a obrovským úsilím a jsou velikým důkazem toho, že k tomu, aby vaše svatba klapla tak, jak si přejete, nepotřebujete utratit desetitisíce, ani nepotřebujete mít najatou velkou eventovou agenturu. Prostě svatební andílci.  Do svatební koordinace ale musím započítat taky rodinu, bez které by se svatební přípravy a průběh rozhodně neobešel.

 • DJ nebo kapela?

Ani jedno, ale trvalo mi dlouho, než jsem se rozhodla. Nakonec to byla super varianta, protože jsme neměli svatbu tak velkou, abychom tam nutně museli mít kapelu nebo DJe, protože celý statek je ozvučený, a tak jsme použili laptop a playlist, který jsem předem sestavila, zároveň byla k dispozici WiFi, takže když se večerní párty chýlí ke konci nebo se teprve rozjíždí a vybraný playlist už nestačí, je tady kamarád Youtube nebo Spotify a každý si pustí, co se zrovna nabízí.

 • Bar?

Výběr nealka a alka byl taky docela oříšek, když nemáte doposud žádné zkušenosti s podobnou událostí. Protože statek nemá restauraci, mohli jsme nechat výběr pití na koordinátorech nebo si sestavit do nápojového lístku, co chceme. Mně vyhovovala varianta tzv. dovez si, co chceš, a tak jsme asi měsíc před svatbou různými způsoby s bráškou vypočítávali, nebo se spíš snažili dopočítat, čeho kolik a kdo vypije. Byla to celkem zábava, protože jsem si svatebčany rozdělila do několika sekcí (pivař, vinař, hodně pije, středně pije, málo pije, atd.) a z toho mi v excelu vyšly nějaké výsledky. Haha, zároveň jsem hledala na různých portálech zkušenosti nevěst, které vypisovaly konkrétní spotřebu až po jejich svatbě, což taky hodně pomohlo. Nakonec bylo všeho dostatek a dost nám toho zbylo, což je ta lepší varianta.

 • Káva?

Jakožto milovnice kávy byl barista na vlastní svatbě jeden z mých MUST HAVE! Kafíčkář Péťa dodal s jeho uměním latte art na úžasné atmosféře a rozhodně to doporučuji všem, kdo o tom jen uvažujete!

 • Ubytování?

Statek nabízí 26 lůžek a celá naše nejbližší rodina se do tohoto počtu vešla, takže nebylo co řešit. Kamarádi si zařídili ubytování ve vesnici, a tak nám odpadla i další starost – rozvoz svatebčanů po skončení zábavy.

 • Květiny a házení kytice?

Volba byla jasná už dávno před plánováním – chci pivoňky! Naštěstí svatba byla v termínu, kdy pivoňky jsou, takže jsem byla fakt šťastná. Nijak jsem nelpěla na čerstvých květinách všude, ale nechali jsme kromě mé kytice udělat kytice pro naše maminky, které jim předal Luki před tím, než předal kytičku mně, těsně před obřadem. U předávání maminkám jsem já nebyla, ale podle fotek to soudím jako jeden z nejemotivnějších momentů vůbec. Objednala jsem také ve stejném stylu květiny na stůl, taky klopu pro ženicha, která se bohužel nějak zapomněla ve sklípku a pár kytiček do vlasů, které se použily jako výzdoba na slavobránu. Květinu jsem házela ve večerních hodinách, ale tu maminky, protože ta moje byla neskutečně těžká, to mě fakt překvapilo a představa, že jí házim mě trochu děsila – mohla by někomu fakt ublížit. 😀 Maminka pak po svatbě dostala tu mojí, protože my jsme s ní dál nemohli cestovat.

 • Neojoblíbenější část?

Můžu mít dvě? 😊 Za prvé to je vůbec skutečnost, že jsme se sešli se všema, které milujeme a kteří na náš život měli největší vliv. Strávit tak celý víkend společně byla záležitost, která se pravděpodobně už v našich životech opakovat nikdy v takovém počtu nebude. V neděli, na konci všeho, před odjezdem, byli všichni jako jedna velká šťastná rodina a to bylo na tom to nejhezčí. Moje druhá nejoblíbenější část pak je první tanec, o kterém jsem psala výše. Nekecám, úplně každý se zapojil a byl na našem travnatym tanečním parketu s prskavkou v ruce a všichni tančili a zpívali. Ta energie a láska byla neuvěřitelná.

Informace o dodavatelích

Níže je uveden seznam všech dodavatelů, kteří byli bezpochyby ti nejlepší, jaké jsme si mohli vybrat.

Svatební koordinace: Šárka a Tom alias Svatební andlíci

Svatební výzdoba na statku (nábytek,…): Šárka a Tom alias Svatební andlíci

Místo konání: Statek Újezd u Plánice

Catering: Farma Rudná u Prahy

Květiny: Hana Šebestová

Tiskoviny a design: Budeveselka.cz

Fotograf: Lukáš Nguyen

Svatební dort: Eliška Brabcová

Vlasy a make-up: Karolína Polanská z Plzně

Svatební dárečky – magnetky: Slavnostní chvíle

Svatební šaty: Svatební salon Jackline Praha

Svatební boty: Deichmann

Oblek Luki: Men´s Wearhouse USA

Jmenovky a další design: Já 😊 pokud byste někdo potřeboval pomoct se svatebním designem, ráda se do toho ponořim s váma, byla to jedna z mých nejoblíbenějších částí, kde jsem se fakt vyblbla a ráda bych se tomu věnovala víc.  

Ještě jednou děkujeme tímto všem, kdo se jakýmkoliv způsobem podíleli na naší nejkrásnější svatbě!

1 komentář: „Naše svatba v bodech

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.