#FLUIDPAINTING

Neboli výroba abstrakcí pomocí akrylových barev

Tento styl umění (jestli to tak můžu nazvat) jsem se rozhodla sepsat pro ty z vás, kteří jsme mi psali, jak na to, jaké druhy barev používám atd.. Myslím si, že je to opravdu hodně jednoduchá technika, kterou zvládne uplně každý a výsledky fakt stojí za to. Na konci článku najdete videa, podle kterých jsem se nejvíc naučila já.

Název jsem nechala pod hashtagem, protože právě pod nim jsem na Instagramu našla hrozně moc inspirace co se návodů a stylů Fluid artu týká, takže pokud budete hledat inspiraci na kombinaci barev, stylů rozlévaní, na co rozlévat (plátno, kachličky,..) a spoustu dalšího, tak:

 • doporučuji mrknout na IG pod hashtagy níže, protože tam já koukám pravidelně a hodně jsem se z těch videí a návodů naučila i já.

#fluidartwork#fluidart#acrylicpainting#acrylic #acrylicpour #fluidpainting

Co je potřeba?

 • Sáčky, krabice a místo, kde chcete tvořit

Já nemám žádnou tvořící stanici, ale vystlala jsem si podlahu sáčkama do koše a doprostřed dala obdélníkovou velkou krabici, do které stéká zbytek barev a doprostřed jsem postavila takový čtverec z polystyrenu (protože rozlévám na čtvercové plátno). Je opravdu jedno, jestli to budete dělat na zemi nebo na stole, ale hlavně to pořádně zabezpečte tak, abyste něco barvama nezničili.

 • Tekuté lepidlo

Já používám to na fotce, ale opět je úplně jedno, jaký druh zvolíte. Lepidlo se používá na rozlévání pokaždé a je ho potřeba celkem hodně, takže pokud víte, že vás to bude bavit nebo že budete tvořit víc, tak doporučuji nakoupit lepidla víc.

 • Plastové kelímky + míchátka

Já jsem ze začátku používala na rozmíchání barev plastové nožíky, ale pak jsem dokoupila dřívka a jsou lepší, používám je opakově, protože je vždy po malování umývám. Plastové kelímky také umývám, takže pořád použiju ty stejné, barvy jdou umít celkem snadno a při umývání si pomáhám pěnovýma štětcema, protože barvy dost vysušujou ruce.

Barvy

Já jsem našla několik videí s tipama na barvy, ale protože jsem chtěla tvořit hodně, tak jsem zvolila tu nejlevnější dostupnou variantu tady u nás. Používám Apple Barrel Essentials koupené ve Walmartu a na Amazonu (ve Walmartu jsou levnější), alebudou vám stačit jakékoliv akrylové barvy, které jsou dostupné běžně v Česku. Vím, že jeden čas byly k dostání v Česku v Lídlu, nebo je prodává také značka KOH-I-NOR. Já jsem do začátku pořídila celkem velkou sadu, protože barev se na jeden obrázek spotřebuje celkem dost.

Akrylové barvy Apple Barrel
 • Materiál na který rozléváme

Tohle je zase vaše volba, protože je zcela na vás, co se vám líbí. Já od začátku používám plátno a zatím jsem nevyzkoušela nic jinýho. Opět k sehnání ve Walmart (různé velikosti), V Česku v jakémkoliv papaírnictví, Tescu a podobně v sekci papírnictví. Lze rozlévat taky na kachličky nebo třeba dřevo, to chci vyzkoušet do budoucna. Myslím si, že na papír to neni uplně reálný, protože se vám to zkroutí a bude se to špatně rozlévat, chce to něco silnějšího a tvrdšího, minimálně karton, pokud do toho ze začátku nechcete vrážet peníze.

 • Prázdné plastové lahvičky, do kterých se smíchá voda s lepidlem (postup viz. níže)
 • Pěnové štětce na rozetření první vrstvy lepidla a na případné dodělání obrázku, pokud se barva nerozleje do rohů.
 • Rukavice a nějaké staré hadříky
 • Ohnivá gun 😊 – nevím, jak se to řekne Česky (dejte mi prosím vědět), ale ta právě zajistí, že se vám v obrázku začnou tvořit ty úžasný kolečka, myslím, že se s tim nahřívají nějaký dezerty, já jsem to koupila v kuchyňských potřebách. Ze začátku jsem používala takovej ten podpalovač na plotnu nebo na svíčky, ale ten nemá rovný a přímý ten plamínek, takže to nebyl tak dobrý efekt.

Postup krok po kroku

 • Připravte si do lahvičky tekuté lepidlo půl na půl s teplou vodou a opravdu pořádně promíchejte, aby tekutina vytvořila jednotnou konzistenci. Jedna malá lahvička mi stačí na jeden obrázek.
 • Připravte si barvy. Doporučuje se maximálně 6 barev na jeden obrázek, ale já dělám většinou obrázek z maximálně 4 barev s tím, že vždy používám bílou, protože se mi hoodně líbí. Kelímek té klasické velikosti, který sežene všude naplníte tedy od každé barvy, kterou chcete asi tak do výšky 5mm (pokud rozléváte na obrázek velký tak zhruba 30x30cm), ale postupem času zjistíte, kolik barvy opravdu spotřebujete, ze začátku je to těžké odhadnout. Takže každou barvu zvlášť do každého kelímku.
 • Zkombinujte barvy s předpřipraveným lepidlem smíchaným s vodou. Tohle je nejdůležitější část, protože barva musí mít správnou konzistenci a kombinace musí být přesně BARVA PŮL NA PŮL S JIŽ PŘEDPŘIPRAVENÝM LEPIDLEM, KTERÉ JIŽ MÁME NAMÍCHANÉ S VODOU!!! Znamená to zhruba dalších 5mm tekutiny, takže dohromady to v kelímku tvoří asi 1cm, ale záleží to i na druhu barev. Co jsem zjistila, tak je lepší tu barvu mít vždy tekutější, než hustější. Pokud se to nepovede správně, tak obrázek bohužel nevytváří tak pěkný obrazce a ty kruhy, který já mám ráda nejvíc. Konečná konzistence promíchané barvy s lepidlem by měla být, když to srovnám, tak asi tak jako když vám teče med ze lžičky. 😊
 • Smíchejte všechny barvy dohromady do jednoho nebo více kelímků. Tento krok je taky hodně důležitý, můžete barvy slejt do dvou nebo do jednoho kelímku, já to slévám většinou do jednoho, protože používám celkem malé plátno, ale pokud byste měli větší materiál, tak klidně slívejte do více kelímků, budete ale potřebovat víc barvy. Míchejte je postupně na střídačku a pomalu vlívejte na sebe, ale se tolik nepomíchaly zůstaly tak v kelímku (pro vás neviditelné) vrstvy.
 • Natřete plátno (nebo jakoukoliv plochu, kam budete rozlévat) tenoučkou vrstvou lepidla (toho klasického tekutého, nezředěného s vodou), opravdu ale tenkou, protože pokud bude silnější, tak vám pak při zasychání konečný výsledek popraská, což se mi několikrát bohužel stalo. Tento krok slouží k lepšímu tvoření obrazců (koleček a spojitých čar)
 • Překlopte naplněný kelímek na plátno a počkejte zhruba 5 minut, než všechno steče na dno, abychom použili opravdu všechnu barvu.
 • Pomalu kelímek sundavejte a nechte chvíli barvu rozlévat samotnou, asi tak minutku. Tady v tom kroku už si raději nasaďte rukavice, protože to všechno začne 😊. Chyťte materiál z obou stran a naklánějte tak, aby se barva rozlévala ze všech stran, ale zase, jenom chvilku, barva zatím nemusí být všude.
 • Teď přichází další velmi důležitý krok, kde použijete nahřívací pistolku. Pistolku pouštějte blízko k obrázku na místech, kde chcete, aby se vám obrazce (kolečka) vytvořily. Výsledek pak bude stejně vypadat uplně jinak, ale o tom to je. Já nemám nikdy představu o výsledku a jsem vždycky překvapená, co v tom nakonec najdu za obrazce po uschnutí.
 • Pomalu rozlívejte barvu do všech rohů. Pokud vám nevyzbyde, stačí konce rohů rozetřít opatrně pěnovým štětcem, ale pozor, abyste nezničily obrazce.
 • A teď už jenom obrázek nechte asi 2 dny uschnout na tom stejném místě. Pozor, nikam nepokládejte, z důvodu rozlévání ta barva bude všude i vespod obrázku, takže fakt opatrně, at nemáte ze zdí a ploch dílnu.
 • Obrázek je poznat, když je opravdu celý suchý, protože se neleskne. A protože ideálně chceme, aby vypadal reprezentativně a nebo aby se dal pověsit, tak si můžete nechat vyrobit desku na míru a nalepit na celý spodek obrázku, aby se na něj dali přidělat závěsné samolepky nebo háčky a taky aby nebyla vidět upatlaná barva, která nám tam zůstala při rozlévání. Myslím si, že když si vytřihneme silnější papír velikosti vašeho výtvoru, tak se alespoň zakryjí ty nedostatky z druhé strany obrázku. Já si nechávám udělat na míru vyřiznuté takové bílé desky (velikostí plátna, na které tvořím a široké o něco víc než je samotné plátno), na kterých je rovnou nalepená oboustranná páska, díky které pak obrázek k desce krásně přilne.

Je spoustu dalších technik, Youtube, Instagram i Gogle je toho opravdu plný, jen stačí pokoukat a počíst, návod vypadá složitě, ale věřte, že je to fakt hrozně jednoduchý a když to uděláte jednou, dvakrát, tak se do toho dostanete hodně rychle! Zároveň se můžete podívat do mých highlightů u mě na profilu na Instagramu, kde mám uložená všechna videa, která se mi povedlo natočit v highlightu TVOŘIM a někdy i mně stačilo pouze odkoukat inspiraci z videí ostatních a hodně mi to pomohlo.

Moje oblíbené kombinace barev

 • BÍLÁ, RŮŽOVÁ, FIALOVÁ
 • BÍLÁ, SVĚTLE MODRÁ, RŮŽOVÁ, STŘÍBRNÁ
 • TŘI RŮZNÉ DRUHÝ ŽLUTÉ A BLEDĚ ORANŽOVÁ

Videa, která mě inspirovala

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.