KDY JE TEN PRAVÝ ČAS NA NÁKUP LETENKY?

Spousta z vás se jistě chystá v nejbližší době někam cestovat do zahraničí. Ať už váš čeká let v rámci Evropy nebo mimo, mám pro Vás několik tipů, kdy, popřípadě na kdy (jaký den a čas) je nejlepší letenku koupit.

Určitě článek neberte jako “one size fits all”, protože to, co najdete v článku, nemusí být vždycky pravda. Nic méně informace můžou sloužit jako tipy a rady, jak letět, s vámi stanovenými prioritami co nejlépe.

Pravidlo #1

Vždy letenky porovnávejte – a to co nejdříve. Je to jednoduché, existuje nespočet aplikací a webových stránek, kde vám to ve stejný datum se stejnou destinací vyhodí vždy jinou cenu. Pokud kliknete a zaplatíte první let, který vám vyběhne, může se stát, že zaplatíte zbytečně moc. Můžete vyzkoušet přímo stránku letecké společnosti, ale ty výhodné lety, bohužel, ve většině případů, nenabízejí.

Pravidlo #2

Obecně platí, že nejlevnějšími dny, kdy chcete letět, jsou úterý, středa a sobota a nejdražší jsou naopak pátek a neděle. Pokud poletíte přes noc nebo ve večerních hodinách, letenka vyjde taky o pár kaček méně.

Pravidlo #3

Nejlepší čas, kdy koupit letenku, je podle několik zahraničních výzkumů, v úterý odpoledne, kdy většina leteckých společností uzavře prodej letenek od konkurence! Pokud se nemůžete rozhodnout, zda letenku koupit nebo ne, můžete ji rezervovat a do 24 hod je obvykle možnost rezervaci zrušit bez storno poplatků.

Pravidlo #4

Pokud letíte do velkého města, hledejte letenky na všechna letiště nacházející se v daném městě, obvykle ty méně vytížené a známé mohou nabízet také levnější variantu.

Vždy byste si měli být vědomi v jaký čas letenku REZERVUJETE/KUPUJETE, tedy ne, kdy chcete letět. Mezi mezinárodními lety jsou často obrovské rozdíly mezi cenou při nízké turistické vytíženosti a vysoké – hlavní sezóna (to znamená začátek června – začátek září) mohou způsobit i dvojnásobek ceny. Také v období svátků, Vánoc a Silvestru ceny totálně stoupají.

Další věc, která hraje velkou roli, je počet lidí, pro které letenku kupujete. Pokud děláte rezervaci do letadla pro malé skupiny nebo rodiny, možná budete muset udělat rezervaci velmi brzy, abyste seděli vedle sebe. Za to si však opět připlatíte. Pokud létáte sami a máte určitou flexibilitu co se týká sedadla i data, můžete nechat koupi letenky klidně na poslední chvíli a taky pár korun ušetřit. Na poslední chvíli se však nedoporučuje kupovat let do většího města, jako je např. New York. Další věc, na kterou je třeba myslet, je, zda v destinaci, do které letíte, nejsou zrovna nějaké polehčující okolnosti, které by mohly mít vliv na poptávku a cenu. Mám na mysli třeba událost jako jsou  olympijské hry – kdy ceny budou do dané země/města daleko vyšší, než kdyby se zde hry nekonaly a naopak teroristické útoky  – kdy ceny budou výrazně nižší, než kdyby se tyto události neudály. Pro příklad – v létě 2016 byly velmi levné letenky na jih USA nebo do Latinské Ameriky celkově, díky virusu Zika (ehm). Co se týká jednosměrných a zpátečních letenek, u dálkových letů obecně platí, že obousměrné jsou vždy levnější a naopak u nízkonákladových společností se vyplatí rezervovat si pouze jednosměrný let.

Před zaplacením letenky je ještě potřeba zvážit, jakou leteckou společnost preferujete a nebo jestli je vám to totálně jedno. U letů mezi kontinenty, případně dlouhými vzdálenostmi, vidím jako velmi zásadní, přes jakou zemi váš let bude směrován a s tím související délka letu a vůbec – jaký čas a kolik hodin jste ochotní cestování věnovat – preferovat lety s přestupy a čekání na letišti (které souvisí s další, a často velmi vysokou, útratou) a nebo si raději připlatit za přímý let bez dalšího hledání terminálů a podobně? To je někdy na uváženou. Spoustu aerolinek však přímé lety ani nenabízejí. V neposlední řadě je důležité promyslet počet zavazadel – pozor u nízkdonákladovek, kde vám s nízkou cenou dovolí často jen příruční zavazadlo určitých rozměrů. Tady si dovolim zveřejnit jeden tip: Turkish airlines dovoluje odbavit kufry 2×23 kg + samozřejmě příruční zavazadlo, zatímco běžné mimoevropské lety s jinou aerolinkou (jako je např. British Airways) pouze 1x23kg. 

Tipy na závěr:

Pokud je to jen trochu možné a jste šetřílci jako já, berte si na cestu vždy jídlo, restaurace na letištích vás mohou přijít fakt draho a dokonce vyrovnat rozdíl ceny za dražší letenku. Ještě, než letenku uhradíte, a to platí s čímkoliv, co je “nápadně” pod cenou, pečlivě si přečtěte storno podmínky vašeho letu, které bývají velmi nenápadně “schované”. U levných letenek je často podmínkou nemožnost změny termínu a v případě, že nemůžete odletět, vám nevrátí ani korunu.

PS:: Neexistuje žádná záruka. Hledejte pořád a často, a pokud je to možné, s dostatečným předstihem, nejlépe ihned, když na tuty zjistíte, že opravdu odletíte. 🙂

A kdybyste si nebyli jistí cenou a v jakém rozmezí se cena do dané destinace pohybuje, doporučuji Google lety, které aktualizovaly svou službu a ta vás upozorní, pokud se cena letu,  kterou si chcete rezervovat, chystá vzrůstat 🙂 

Weby pro nejrychlejší vyhledávání letenek: 

Student agencyLetenky.czLetuska.czSkyScannerHonzovy letenkyLetenky levněPelikánGoogle flights

Mohlo by vás zajímat: Co si beru s sebou na palubu letadla?

Mějte se krásně a cestování zdar :),

cropped-podpisovc3a9-logo1.jpg

3 komentáře Přidejte váš

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s