VÍZOVÝ POHOVOR 25.5.2016

Jakmile vám bude vystaven formulář DS-2019, čeká vás pohovor na americké ambasádě. Na vízový pohovor se objednáváte sami online. Musíte projít celkem dost komplikovaným online formulářem, kde se vás ptají na nejrůznější osobní otázky. Tady platí jedno – vyplňujte vždy pravdu. Na konci po vás systém bude chtít platbu, která se pohybuje okolo 160 USD. Po platbě vám přijde potvrzení s konkrétním datem a ČASEM pohovoru.

Následující informace se týkají studentských víz (program Work and Travel) a jsou platné k roku 2016. Až absolvuji pohovor pro rok 2017, doplním další informace.

Budu popisovat jen moji konkrétní zkušenost. Neberte to jako oficiální informace o požadavcích a průběhu pohovoru – ty najdete na stránkách ambasády.

Oficiální informace ambasády v Praze zde 

Na různých stránkách a v různých diskuzích se nacházejí zastaralé informace, proto zde podrobně uvedu, jak přesně to probíhá v současné době, co je potřeba a co už neplatí. Čeká mě návštěva USA déle, než 90 dní, a tak je potřeba vždy podstoupit tento pohovor. Až na výjimky si všichni žadatelé o nepřistěhovalecká víza od narození do 79 let musí domluvit schůzku k pohovoru s americkým konzulárním úředníkem na stránce www.ustraveldocs.comJe nutné se na pohovor objednat! Žadatelé se mohou přihlásit k pohovoru (nebo změnit termín svého pohovoru) nejpozději den před pohovorem do 12 hodin na stránce ustraveldocs.com.

Návštěva ambasády

Ambasáda se v Praze nachází v ulici Tržiště. Je to kousek od Malostranského náměstí (tramvaj č.22, 12, 20). Přijďte raději včas, já dorazila 30 minut před sjednaným časem a vyplatilo se. Dříve nechoďte, protože vás tam ještě nepustí a před ambasádou čekat nemůžete, policie by vás poslala pryč. Jsou zde přísná bezpečnostní opatření a každé projíždějící vozidlo je kompletně kontrolováno (podvozek, kufr, atd….) Na ulici hlídá ochranka ambasády a přes ulici sledují dění 2 policisté, ti mluví česky. Jsou strašně příjemní. Ochranku oslovte přímo před budovou, zkontroluje vás, odškrtne v seznamu a nakoukne, co máte v kabelce/batohu. Pak vás pustí do budovy. Tam vás čeká bezpečnostní kontrola. Podobně jako na letišti vyndáte všechny věci z kapes a projdete bezpečnostním rámem. Telefon si musíte vypnout a nechat u kontroly, dostanete ho zpět při odchodu. Následně dostanete visačku, kterou musíte viditelně nosit. Pak jdete do prvního patra, kde je konzulární oddělení. Vypadá to tam jako na úřadě – několik přepážek a čekárna. Stejně tak, jako na poště nebo úřadě si vyzvednete pořadové číslo (kliknete na elektronickém stojanu, o kterých druh víz žádáte – Work and Travel – studentský program). Nejprve jdete k přepážce č. 1. a tam se zaregistrujete, opět příjemné jednání, odevzdáte pas a potřebné dokumenty, které jsou vypsané níže. Tady s vámi mluví vždy Čech. Po registraci si sednete do čekárny a budete čekat, až vás vyvolají a pošlou k další přepážce. Tam už hovoříte s americkým úředníkem. Nejprve mi odebraly otisky všech prstů na obou rukách. Zeptají se vás pravděpodobně, co studujete, jak dlouho, jak dlouho hodláte studovat, kam jedete, proč a jestli jste v USA už někdy byli. Není to výslech, úplná pohoda, všichni příjemní. Čekalo nás tam asi 10 a šlo to dost rychle, celková návštěva trvala asi 30 minut.

A co tedy potřebujete? Na různých místech se dočtete, že potřebujete milion dalších věcí, než je nutné. Už to není taková byrokracie, jako dříve, ale já si pro jistotu táhla všeho dostatek (narvaný desky, měla jsem stres :D)

  •  vytisknuté potvrzení o podání žádosti DS-160 – předá vám agentura
  •  potvrzení o zaplacení SEVIS FEE (35 USD) – předá vám agentura
  • vytisknuté potvrzení o sjednané schůzce
  • index ze školy nebo elektronický výpis známek
  • pasovou fotografii
  • potvrzující stranu žádosti DS 160
  • platný pas
  • Co další je dobré mít pro jistotu s sebou? Pracovní smlouvu do USA, Programme Application, potvrzení o studiu + další vytisklé formuláře, smlouvy, dokumenty, které souvisí s vaším pobytem v USA.

Potvrzení o zaplacení vízového poplatku není potřeba, pokud jste platili on-line (jo jinak vízový poplatek je 4000 Kč, což mi přijde docela pálka, ale oukej). V systému vidí, že je zaplaceno. Pravděpodobně jej budete potřebovat, pokud jste platili bankovním převodem nebo vkladem hotovosti v bance. Asi jim musíte ukázat výpis z banky.

Taktéž není potřeba dávat poštovní obálku s předepsanou adresou pro zaslání pasu s vízem. Tato informace je dokonce uvedena na ambasádě na cedulích, ale už to také neplatí. Dříve se totiž do elektronické žádosti o schůzku nevyplňovala adresa doručení, a tak jste museli přinést tu obálku s nadepsanou adresou. Nyní vaši adresu mají předem, obálku nepotřebujete (adresu vyplňujete přímo do systému)

Přímo na ambasádě nic neplatíte, ani není potřeba platit kurýra (pro doručení pasu) a nosit potvrzení o zaplacení kurýra. Posílají to přes Českou poštu a poštovné již je zahrnuto ve vízovém poplatku (ještě aby ne :D)

Pokud vše dobře dopadne, pas si nechají, protože vám do něj nalepí vízum a pak vám bude doručen poštou (mají na to 5 pracovních dní). Existuje také možnost sledovat cestu pasu k vám (na stránkách, kde jste si pohovor objednávali).

Jeden komentář Přidejte váš

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s