KROK PO KROKU

Chtěla bych vám sepsat ucelené informace o programu WaT, co doporučuji, nedoporučuji, čemu se vyhnout a čeho se naopak nebát.

filling-form.jpg

Celkově beru tento program jako obrovskou zkušenost a doporučuji ji každému, kdo o tom uvažuje!

Celý program funguje pod Ministerstvem zahraničí v USA a je určen studentům vysokých nebo vyšších odborných škol v ČR ve věku od 18 do 30 let. Musíte mít dokončený alespoň jeden semestr a zároveň nesmíte být v posledním ročníku. Celý pobyt trvá zhruba 2 – 4 měsíce + 1 měsíc cestování, ale vše záleží na vašem rozhodnutí, zkouškách atd. Můžete tak odjet už na začátku května a vrátit se na konci října. Program primárně neslouží k získání finančních prostředků, ale k seznámení se s americkou kulturou, studenty z celého světa a ke zlepšení angličtiny. Vycestovat můžete sami nebo se skupinou kamarádů. Měli byste být alespoň mírně pokročilí co se týká komunikace v angličtině.

Přihlásit se do programu přes soukromou agenturu podnikající v tomto oboru je jeden z prvních kroků vůbec. Pracovníci těchto agentur slouží jako koordinátoři celého programu. Pomáhají najít práci, výběr letenky, formuláře, vyplnění aplikací sponzorů a konečné vystavení J-1 víz, které je určené jen na dobu léta – pauzy během studia. Obvykle se stačí zaregistrovat přes online formulář na stránkách agentury. Obratem vás kontaktují s podrobnými informacemi a smlouvami a rozjede se celý proces nekonečného vyplňování a podepisování smluv. 🙂 Nebudu vám doporučovat ani jednu z agentur, s kterými cestuji, ale zmíním je.

První rok jsem vyrazila s agenturou ATEP a tento rok s Czech-us – podle mě jedna z nejvyhledávanějších a nejznámějších. Pokud bych měla porovnat spolupráci s těmito agenturami, je to na jedno brdo, nebudu to asi komentovat, věřte, cenově je to velmi podobné, ne-li stejné, zchrábnou peníze a komunikace malinko vázne 🙂 Ale co potřebujete, zařídí, to zase jo.

Seznam nejznámějších agentur s odkazy:

1)      ATEP  

2)      Czech-us 

300x250

3)      Cool agent

4)      CCusa

5)      Student Agency

Agentury nabízejí obvykle několik variant programu Work and Travel.

Pokud jedete poprvé, doporučuji vybrat si práci, kterou vám agentura poskytne z databáze zaměstnavatelů. Tato varianta je obvykle výrazně dražší. Další variantou je najít si práci sám a od amerického zaměstnavatele podepsat Job Offer (pracovní smlouvu – zkratka JO). Práci musíte mít bezpodmínečně zajištěnou před odletem, není možné odletět do Ameriky s tím, že si na místě něco najdete. Navíc na základě Job Offeru vám bude ambasádou vystaven DS-formulář a na základě DS-formuláře pak samotná J-1 víza.

Přihlášky do programu můžete každoročně zasílat zpravidla do konce dubna. Já osobně jsem poprvé podepsala smlouvu v roce 2016 někdy na začátku března, nic méně to bylo, na můj vkus, dost pozdě, protože jsem všechno musela řešit s časovým pressem a stresem. Ideální doba je tedy listopad/prosince před letní sezónou.


729x90

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s